Zaplatite_za_udržatelne_tenisky_viac

Sú bez kože a majú podrážku vyrobenú z recyklovaných plastových fliaš. Mohli by tenisky Veja byť najudržateľnejšími teniskami na svete?

Francúzski zakladatelia tejto módnej značky, Sébastien Kopp a François-Ghislain Morillion v to určite dúfajú.

Dvaja priatelia z detstva navštívili odevné a potravinárske továrne v Južnej Amerike, Ázii a Austrálii, zatiaľ čo viedli neziskové skupiny – a boli zúfalí z toho, čo videli.

Kopp poznamenal: “Videli sme, ako by sme si určite neželali ako by mali naše produkty mali byť vyrábané a tak sme zistili, že to potrebujeme robiť inak.”

V roku 2005 vo Francúzsku založili spoločnosť Veja, ktorej úlohou je vyrábať tenisky s použitím ekologických materiálov a za účasti etických dodávateľov.

Veja dnes dodáva obuv pre 1800 maloobchodníkov v 45 krajinách. Spoločnosť tvrdí, že v priebehu minulého roka predala 550 000 párov, čo jej prinieslo výnosy vo výške 21 miliónov dolárov.

Prehodnotenie obľúbeného produktu

Kopp a Morillion, ktorým je 40 rokov, nezačali svoju prácu v oblasti módy. Pracovali vo finančných službách vo Washingtone a New Yorku až do roku 2002, kedy zatúžili po zmene. Založili neziskové organizácie, ktoré skúmali politiku spoločenskej zodpovednosti podnikov po celom svete.

Veja znamená “výzor” v portugalčine, oficiálnom jazyku Brazílie, kde Kopp a Morillion svoje materiály získavajú.

Kopp poznamenal, že myšlienkou tejto značky je “prehodnotiť vytvorenie populárneho produktu.”

Pár tenisiek Veja sa predáva za 95 dolárov a viac.

Pár tenisiek Veja sa predáva za 95 dolárov a viac.

 

Obidvaja jednotlivo do spoločnosti vložili zhruba 8 000 dolárov a na založenie spoločnosti si zobrali malú pôžičku.

Začali nakupovať divoký kaučuk z tzv. gumových stromov v Amazónií, hoci to stojí viac ako syntetické materiály. Poznamenali: “Pomáha to bojovať proti odlesňovaniu, pretože radi tie stromy nechajú stáť, keďže ho potrebujú na výrobu tohto materiálu, ktorý nám následne predávajú.”

Obchodní partneri sa tiež rozhodli použiť ekologickú bavlnu, ktorá sa pestuje spôsobom, ktorý obohacuje pôdu a nie je poškodzovaná chemikáliami.

Ale najpozoruhodnejším krokom bolo vyvinúť vodotesný materiál z plastových fliaš, ktorý používanú na podrážkach.

Podľa vyjadrení spoločnosti, je na na výrobu jedného páru topánok potreba tri recyklované plastové fľaše. Fľaše sa získavajú z ulíc miest Rio de Janeiro a Sao Paulo, následne sa posielajú do továrne, kde sú rozdrvené na tenkú vrstvu a premenené na vlákno.

Nič z toho nie je lacné. Vyrobenie tenisiek značky Veja stojí medzi 5- až 7-násobne viac ako priemerný pár tenisiek.

Zakladatelia Kopp (vľavo) a Morillion.

Zakladatelia Kopp (vľavo) a Morillion.

 

Ďalej vysvetlil: “Veľa našich klientov zisťuje, čo je za produktami spoločnosti Veja po tom, ako si kúpia jeden alebo dva páry,” a dodal, že po tom, čo zistia príbeh značky, sa vracajú vo väčšom. Ceny tenisiek Veja sa pohybuje od 95 do 195 dolárov.

Medzi ďalšie etické módne značky na trhu patrí americká firma Alternative Apparel, ktorá používa ekologické materiály, a britská značka ženského oblečenia – People Tree, ktorej produkty sú vyrobené z organických materiálov.

Súvisiace: Adidas za rok 2017 predala 1 milión tenisiek z odpadu oceánov

Medzinárodný rast

Spoločnosť, ktorá zamestnáva 100 ľudí má sídlo v Paríži. Kopp, ktorý sa učil dizajnu obuvi tým, že navštívil továrne na tenisky v súčasnosti vedie dizajnérsky tím.

Celebrity ako Emma Watson a Marion Cotillard boli vyfotografované s topánkami Veja, ktoré sú známe svojim minimalistickým dizajnom a logom “V”.

Predaj v posledných rokoch razantne rastie a od roku 2015 každým rokom stúpa o 50%. Svoje tenisky dodávajú aj špičkovým maloobchodníkom v Británií a v roku 2016 ich začali predávať v Spojených štátoch.

Kopp verí, že povedomie o etickej móde rastie.

Dodal: “Ľudia chcú zmeniť spôsob, aké produkty nakupujú a želajú si to oveľa viac, ako kedykoľvek predtým.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár