Miles Spencer Nadal.

Miles Spencer Nadal.

V priebehu minulého týždňa aukčná sieň Sotheby’s a Stadium Goods oznámili, že predávajú 100 najvzácnejších tenisiek na svete v on-line aukcii, ktorá by mala trvať až do konca mesiaca. Ale zdá sa, že jeden záludný zberateľ tak dlho čakať nemohol a vykúpil 99 párov vytúžených párov už za šesť dní.

Kanadský podnikateľ Miles Spencer Nadal – výkonný predseda niekoľko miliardovej investičnej spoločnosti Peerage Capital – odišiel so všetkými, za ktoré zaplatil 850 000 dolárov.

A nie, 61-ročný zberateľ nemá v úmysle používať unikátne Yeezy na vlastné nosenie – rozhodol sa vystaviť celú zbierku v jeho súkromnom múzeu, s rozlohou 5 000 metrov štvorcových.

Nadal, ktorý je úspešným podnikateľom, filantropom s výrazným šatníkom, je tiež vášnivým zberateľom automobilov. Za tie roky získal viac ako 142 áut a 40 motocyklov, ktoré sú vystavené v jeho torontskom múzeu “Dare to Dream Automobile Museum“. Jeho zbierka obsahuje prvé motorizované vozidlo – motorku Karola Benza z roku 1955, Mercedes Benz 300 SL Gullwing a samozrejme hromadu súčasných superšportových automobilov. Obsahuje tiež závodné artefakty, zberateľské predmety, starožitnosti – a aktuálne aj limitované edície tenisiek Nike, Air Jordan a Adidas. Nadal plánuje na požiadanie sprístupniť múzeum priateľom, rodinným a charitatívnym organizáciám.

Miles Nadal a časť jeho zbierky automobilov.

Miles Nadal a časť jeho zbierky automobilov.

 

Nadal v tlačovej správe poznamenal: „Vždy som bol vášnivým nadšencom a oceňoval jedinečné umenie a zberateľské predmety, ktoré predstavujú inovatívny dizajn, výnimočné remeselné spracovanie ako aj nové a vzrušujúce trendy v pop-kultúre. Získanie takejto škály súčasných modelov je jedinečnou príležitosťou na vytvorenie značnej kolekcie ikonických proporcií. Kolekcia bude skvelým doplnkom k zbierke klasických automobilov Dare to Dream a ja osobne som nadšený, že tieto nádherné tenisky vystavím.“

Prečo tento zberateľ za 99 tenisiek vrámci svojej novej zbierky nezískal aj posledné?

Ukázalo sa, že to nebola jeho voľba. Kým Nadal pôvodne predstavil ponuku na získanie všetkých 100 párov tenisiek, predajca jedinečných tenisiek z roku 1972 – Nike Waffle Racing Flat „Moon Shoe“ sa rozhodol ponechať ich predaj otvorený verejným ponukám. Tieto tenisky navrhol spoluzakladateľ spoločnosti Nike – Bill Bowermanna a očakáva sa, že v online aukcii budú predané v rozmedzí 100 000 až 160 000 dolárov, ktorú by mala trvať do 23. júla.

Odhaduje sa, že celosvetový trh s predajom tenisiek má aktuálne hodnotu na úrovni najmenej 2 miliárd dolárov. Najdrahšími teniskami, ktoré sa predali v minulom roku boli Nike Mags s automatickým šnurovaním.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár