Styri_najvacsie_chyby_investorov_2017

Jediná vec ťažšia ako nákup akcií je rozhodnúť sa kedy ich predať. Či už si myslíte, že ste dlhodobým investorom alebo nie, vždy je dobré zachovať mantru Warrena Buffetta: “Pravidlo č.1 je: Nestrácajte peniaze. Pravidlo č. 2 je: Nezabudnite na prvé pravidlo”

Ak potrebujete znížiť straty alebo dosiahnuť zisk, prečítajte si niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám môžu uľahčiť rozhodovanie o predaji.

1. Veľké akciové spoločnosti, avšak klesajúci sektor

Obchodníci často čelia obtiažnemu rozhodnutiu či predať akcie, ktoré považujú za najlepšie na trhu.

Ale čo keď sledujete pokles akcií – a strácate peniaze každý deň?

Hoci mnohí obchodníci budú odolávať predaju – hlavne ak je to skvelá spoločnosť s veľkou návratnosťou a malou stratou – často sa stáva, že aj napriek svojmu šarmu môže byť akcia, s ktorou sa v nesprávnom čase obchoduje, v odvetví ktoré je klesajúce.

Súvisiace: Základy investovania do akcií

V prípade nasledujúceho scenára je najlepším učiteľom: keď po boome nastal medvedí trh, technologický sektor bol brutálne otrávený a zničil nielen akcie s obrovským dlhom, ale nevyprodukoval ani žiadny príjem. Vážne znehodnotené boli aj ziskové spoločnosti s pevnými obchodnými štruktúrami. V mnohých prípadoch tí, ktorí držali pozíciu v tomto odvetví stále čakajú na obrat, aby pokryli straty.

Lekcia: ak vlastníte akciu v odvetví, ktoré je poškodené, mali by ste zvážiť predaj, pretože ani dobré spoločnosti nie sú v bezpečí pred hukotom “medveďa”. Nákup a predaj akcií je dnes jednoduchší a pomerne lacnejší než kedykoľvek predtým. Dokonca aj dlhodobí investori musia niekedy krátkodobo predať, aby dodržali prvé Buffettovo pravidlo: nestrácajte peniaze!

2. Emocionálna väzba na akcie

Ak sa na svoje akcie emocionálne naviažete, skončíte v strate. Časť dôvodov, prečo dobrí investori spadajú do tejto pasce, je to, že si dali veľa námahy s hľadaním tej správnej akcie. Čítajú knihy o akciách tak rýchlo ako sa len dá, vytvárajú brilantné systémy na zachytenie tých správnych akcií a výsledky potom zahŕňajú do obchodovania. Opatrný investor nakoniec zúži svoju voľbu až na jeden “drahokam”. Znie to dobre? Ak však dovolíte, aby sa táto akcia stala vašou pýchou a radosťou, môžete utrpieť vážne straty. V knihe Jima Cramera “Skutočné peniaze: Rozumné Investovanie do šialeného sveta” (2005) hovorí, že investori by mali milovať akcie, keď zarábajú peniaze. Keď to tak nie je, zbavte sa ich!

Lekcia: emocionálna lypnutie na akciách nie je nič iné ako ľudská prirodzenosť a potreba mať pravdu. Chcete mať pravdu – alebo zbohatnúť?

3. Nerealizované zisky z akcií

Zisk nie je ziskom, kým ho nevyberiete. Je periódou. Napriek tomu mnohí investori chcú naplniť svoje ego tým, že si prezerajú svoje akcie online a vychutnávajú si, koľko peňazí zarobili. V skutočnosti ste nezarobili ani cent, kým nestlačíte tlačidlo “predať”.

Keď akcia vystrelí až na mesiac, môžete mať pocit, že je mimo kontroly – pomer ceny a výnosov sa stáva veľmi nahusteným, hovorí o ňom každý v televízii a pýta sa kam až sa môže cena vyšplhať. Toto je ten správny čas “predať jednu tretinu” alebo “polovicu”. Týmto spôsobom si môžete dať určitú čast vyplatiť a zvyšok držať v akciách, takže ak vaša akcia opätovne vystrelí nahor nebudete sami sebe podrážať nohy predajom mimo svojej pozície.

Lekcia: Hoci je daňová sadzba podstatne vyššia, ak ste držali akciu dlhšie ako rok, je často lepšie mať aspoň časť, než riskovať straty – alebo to, že prídete o všetko – akonáhle sa rok skončí.

4. Kedy akcie predať

Skutočným tajomstvom správneho odhadu, kedy predať, je čítať, čítať, čítať – a potom si prečítať viac. Všetci sme zaneprázdnení, ale venujme pár minút dňa alebo týždňa štúdiu informácií o trhu, hospodárstve a najmä akciách. Čítanie je ako poistka: čím viac viete, tým viac sa budete chrániť.

Lekcia: Ak máte svoju stratégiu pevne v rukách, jednoduchá informácia vám poskytne silu, ktorú potrebujete na to, aby ste podnikli určité kroky a dosiahli tak zisk alebo zabránili strate.

Súvisiace: 5 investičných pojmov, ktoré pravdepodobne používate nesprávne

Záver

Neexistuje presná veda, ktorá by vám povedala kedy predať, iba ukazovatele, ktoré nám môžu poskytnúť nejakú predstavu. Najlepšou stratégiou je učiť sa na chybách druhých, tým eliminujete množstvo rovnakých chýb. Ak má solídna spoločnosť klesajúcu špirálovitú cenu akcií, pozrite sa na to prečo a zistite, čo sa deje v danom sektore. Nezabúdajte na to, aby ste si pri vyhodnocovaní stavu udržali jasnú hlavu a nestali sa emocionálne spojení s akciami. Napokon, vedomosti sú sila. Prečítajte si knihy tých, ktorí úspešne obchodovali a investovali, pretože ponúkajú bohaté skúsenosti. Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú finančné trhy, ale ak ste ochotní vynaložiť čas a úsilie na čítanie a výskum vašich investícií, budete dobre pripravení profitovať a vyhýbať sa stratám.

Preklad: Martina Kriváková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: The Wall Stree Journal, Yahoo

Facebook komentár