Výskumná firma IDC počas tohto týždňa predniesla svoju najnovšiu štvrťročnú správu o situácií na trhu osobných počítačov a nižšie zverejnený graf ukazuje, že HP je svetovým lídrom z hľadiska podielu na trhu.

Kalifornská spoločnosť uviedla, že obsadila prvé miesto prvýkrát od roku 2013, čím predbehla spoločnosť na druhom mieste – Lenovo. Tretie miesto získala skupina Dell, ktorá v priebehu minulého roka dosahovala slušný nárast. To isté platí aj pre štvrté miesto – Apple, ktorá nedávno uviedla, že jej divízia počítačov s označením – Mac je aktuálne v hodnote 25 miliárd dolárov, čo svedčí o jej výhradnom zameraní na trh vyššieho luxusu. Acer je aktuálne v predaji počítačov po celom svete na piatom mieste.

Najdôležitejšie údaj však zostáva uprostred. Podľa IDC celosvetové predaje počítačov v roku predstavovali úroveň nad 60 miliónov zásielok, čím sa tak tento PC trh dostal do prvého medziročného rastu za posledných päť rokov. To predstavuje rast len o 0,6%, ale mohlo by to znamenať, že sa trh konečne začínal stabilizovávať, keďže veľkú dominanciu niekoľko rokov dosahovali smartphony a tablety.

Súvisiace:
Nová aplikácia pomáha ľuďom sledovať internetovú cenzúru
Pred 20 rokmi si Apple najala Steva Jobsa kúpou jeho startupu

To znamená, že webová stránka The Verge nedávno poznamenala, že časť z tohto rastu sa zdá byť výsledkom pozitívnych predajných čísel Chromebookov od spoločnosti Google. Samostatná správa od spoločnosti Gartner, ktorá Chromebooky neoznačuje za PC, zistila že oproti rovnakému obdobiu roku trh klesol o 2,4%.

To môže znamenať, že to nie je príliš najlepšia správa pre spoločnosť Microsoft. Google by mohol byť odrazovým mostíkom, kam by nakoniec mohli užívatelia prechádzať od zariadení, ktoré fungujú na operačnom systéme Windows. To všetko je dobré mať na pamäti, ale 2. mája príde spoločnosť Microsoft so všeobecne očakávaním predstavením jednoduchšej verziu systému Windows, ktorá bude priamo konkurovať operačnému systému Chrome.

Zoznam_najvacsich_predajcov_pocítacov_po_celom_svete_2017

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: IDC, ZDNet

Facebook komentár