Čínske spoločnosti nevídaným tempom skupujú zahraničné podniky (najmä v USA) ale pravdepodobne s tým potrebujú tak trochu pomôcť.

To je v súlade s vyjadreniami riaditeľa celosvetových fúzií a akvizícií banky Goldman Sachs – Greggom Lemkau a nedávno poskytol pár vyjadrení o úlohe bankárov z Wall Street.

Lemkau poznamenal: “Myslíme si, že mnoho z týchto spoločností sa stále učí, ako urobiť fúziu, alebo akvizíciu (M&A).”

Len nedávno začali cestovať do Číny s tímom bankárov, kde sa zhovárajú s klientmi o tom, ako organizovať financovania, získavať schvaľovania regulačných orgánov a pozitívne odpovede od západných spoločností, ktoré by mohli byť skeptické ohľadom ich schopnosti pre uzatváranie obchodov.

Lemkau poznamenal, že v poslednej dobe je vidno veľa významných transakcií kde sú čínske spoločnosti zapájané do existujúcich spoločností, alebo samostatne realizujú nákup aktív, ktoré sú napredaj.

Súvisiace: Investície Číny do USA v roku 2016 dosiahnu dvojnásobok rekordu

Lemkau uviedol: “Väčšinou majú podobné skúsenosti: Vedia, že je niečo na predaj, pretože je oznámená transakcia niekým iným, zároveň vedia aká je cena, takže jediné, čo musia urobiť, je zaplatiť o niečo vyššiu cenu a tak musia na aktívum vykonať tzv. „due diligence“ (audit hospodárenia), avšak celý tento proces musí byť z právneho hľadiska absolútne v poriadku.”

Podobne to bolo s prípadom spoločnosti Anbang v hodnote 14 miliárd dolárov, kde prejavili záujem o kúpu siete s názvom Starwood Hotels. Tento hotelový reťazec sa už dohodol, že bude predaný spoločnosti Marriott International, kedy sa čínsky poisťovací gigant objavil s vyššou ponukou.

Možno to neznie ako zlá stratégia, ale nie vždy je pre čínskych uchádzačov výhodnou. Po zapojení do ponukovej vojny s firmou Marriott, musela Anbang z obchodu spoločnosti odstúpiť.

Práve v tomto tak vidia obrovskú príležitosť banky ako Goldman Sachs, kde v tak majú záujem o podobných čínskych klientov. Obzvlášť ak sa domnievajú, že nákupná horúčka bude pokračovať.

Lemkau už opakovane povedal, táto aktivita je “riadenou centrálne.” To znamená, že čínska vláda tento druh dohôd podporuje.

V prípade, že je to tak, v dohľadnej dobe nebude dôvod prečo by to bolo nezaújimavé.

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár