Obchodna_vojna_zasahuje_Cinu_ale_USA_nepomaha

Americké tarify podnecujú spoločnosti, aby vykonali presun rozsiahlych objemov výroby z Číny, ale nie je to z toho dôvodu, že by následne uprednostnili krajinu Donalda Trumpa.

Obchodná vojna ovplyvňuje čínsky vývoz o objeme viac ako 250 miliárd dolárov, čím sa pre Američanov stáva drahším – od kožených kabeliek, cez chladničky až po motocykle. Prerušenie najväčšieho obchodného vzťahu sveta má vplyv na výrobcov elektroniky, priemyselných strojov a módne značky, ktoré pracujú na presune niektorých svojich výrobných závodov.

“Čelíme rôznym otázkam,“ … “Všetko sa deje z dôvodu obchodnej vojny,” poznamenal William Ma, ktorý je riaditeľom spoločnosti Kerry Logistics, ktorá sídli v Hongkongu a pomáha firmám po celom svete spravovať svoje dodávateľské reťazce.

Mnoho firiem udržiava veľa svojich operácií v Číne, keďže im to ponúka dostať sa na obrovský trh a výhody, ktoré podnikatelia hľadajú niekde mimo domáceho trhu. Ale tí, ktorí vykonávajú presun, ho nerealizujú do Spojených štátov. Namiesto toho sa snažia presunúť svoje aktivity do iných ázijských krajín.

Súvisiace: Obchodná vojna prehlbuje temnotu v čínskych továrňach

V nedávnom prieskume dvoch amerických obchodných komôr v Číne, až jedna tretina respondentov uviedla, že v dôsledku obchodnej vojny chcú vykonať presun ich výroby mimo Číny. Iba 6% uviedlo, že zvažujú presun podnikania späť do Spojených štátov.

Ázia nie USA

V niektorých odvetviach, tarify urýchlili presun výroby z Číny do krajín juhovýchodnej Ázie, kde pracovná sila je lacnejšou.

Spoločnosť Steve Madden, ktorej kabelky boli zasiahnuté 10% sadzbou, hovorí, že vykonáva presun značnej časti svojej produkcie do Kambodže a ďalších krajín. Spoločnosť aktuálne v Číne vyrába približne 85% svojich kabeliek a tento podiel by v budúcom roku mohol poklesnúť na 50% až 60%.

 

Prístav v Qingdao, provincii Šan-tung, Čína. Americké tarify boli uložené na vývoz v hodnote viac ako 250 miliárd dolárov, čo prinútilo niektoré spoločnosti presunúť výrobu z krajiny.

Prístav v Qingdao, provincii Šan-tung, Čína. Americké tarify boli uložené na vývoz v hodnote viac ako 250 miliárd dolárov, čo prinútilo niektoré spoločnosti presunúť výrobu z krajiny.

 

Generálny riaditeľ spoločnosti Steve Madden – Ed Rosenfeld poznamenal: “Tento presun je realizovaným hlavne kvôli obchodnému konfliktu medzi USA a Čínou,” … “Musíme sa pripraviť, akoby sa tarify stali novou normou, ale dúfame, že preváži zdravší rozum.”

Spotrebné technologické značky sa taktiež obzerajú po juhovýchodnej Ázií. Hugh Lo, viceprezident divízie zameranej na spotrebiteľov v taiwanskej skupine New Kinpo, ktorá vyrába elektroniku pre klientov, ako sú Toshiba a Samsung, tvrdí, že taktiež čelia rôznym otázkam spoločností, ktoré chcú zrealizovať presun výroby z Číny.

Pred rokom, jeho tím dostal zhruba zhruba jeden dopyt týždenne, v súčasnosti je to “možno tridsaťkrát viac.”

 

Obchodna_vojna_zasahuje_Cinu_ale_USA_nepomaha_Graf

Lo uviedol, že výrobcovia televíznych a herných zariadení majú osobitný záujem o presun výroby. Odmietol menovať jednotlivé spoločnosti.

Veľkí dodávatelia z priemyslu boli taktiež ťažko postihnutí novými tarifami na mnohé svoje výrobky.

Strojárska spoločnosti Toshiba uviedla, že zo Šanghaja presúva časť svojej výroby tvarovacích zariadení a výrobca strojov Komatsu pre CNN poznamenal, že plánuje presun niektorých montážnych liniek do Japonska alebo Mexika.

Pracovníci balia košele v továrni vo vietnamskom Hanoji v roku 2014. Obchodné napätie urýchlilo presun výroby z Číny do krajín v juhovýchodnej Ázie, kde je pracovná sila lacnejšou.

Pracovníci balia košele v továrni vo vietnamskom Hanoji v roku 2014. Obchodné napätie urýchlilo presun výroby z Číny do krajín v juhovýchodnej Ázie, kde je pracovná sila lacnejšou.

 

Nathan Resnick, ktorého iniciatíva Sourcify v štáte San Diego pomáha tisícom podnikov s výrobcami v celej Ázii, tiež v tomto roku zaznamenala jasný presun z Číny.

V januári čínske továrne spoločnosti dodávali až 90% objednávok, ktoré jej spoločnosť pomohla rozmiestniť do odvetví ako napríklad textil a domáce spotrebiče. Odhaduje sa, že tento objem klesol na približne 50%, pričom sa zameranie presunulo do krajín ako Thajsko, Vietnam a Filipíny.

Resnick poznamenal: “Je to naozaj otázka len nedávnych udalostí,” … “V minulom roku sme nechodili do žiadnej z týchto krajín.”

Odchod z Číny nie je jednoduchý

Mnoho spoločností nechce opustiť Čínu, keďže to má celý rad výhod pre výrobné odvetvia, ktoré sú rozmiestnené po celej Ázii.

Harley Seyedin, ktorý je prezidentom Americkej obchodnej komory v Južnej Číne, poznamenal: “Mnohé z produktov, ktoré americké spoločnosti vyvážajú z Číny, musia spĺňať presné požiadavky, ktoré vyžadujú špeciálne vybavenie ako aj vysoko kvalifikovaných pracovníkov.“

Ich dodávateľské reťazce však nemožno upraviť v krátkom čase.

Čína sa tiež môže pochváliť lepšími cestami, prístavmi a energetickými sieťami ako väčšina krajín juhovýchodnej Ázie.

Stroj Komatsu na stavebnom veľtrhu v Mníchove v roku 2016. Tento výrobca uviedol, že tarify by mohli stáť jeho podnikanie okolo 35 miliónov dolárov.

Stroj Komatsu na stavebnom veľtrhu v Mníchove v roku 2016. Tento výrobca uviedol, že tarify by mohli stáť jeho podnikanie okolo 35 miliónov dolárov.

 

Resnick ďalej uviedol: “Čína má naozaj skvelú infraštruktúru,” … “Ak navštívite niektoré z týchto oblastí na Filipínach alebo vo Vietname, tak zistíte že pozemky okolo tovární nie sú vybudované.”

Začať od začiatku v inej krajine je hlavný problém.

Vedúci predstavitelia odhadujú, že vybudovanie novej továrne môže trvať až dva roky. Potom tu sú výzvy z dôvodu miestnej byrokracie a školenia nových zamestnancov, aby spĺňali štandardy spoločností.

Súvisiace: Jack Ma: Obchodná vojna medzi USA a Čínou by mohla trvať 20 rokov

Ma v spoločnosti Kerry Logistics poznamenal: “Samozrejme to nejaký čas trvá,” … “Takéto veci sa nedajú zrealizovať cez noc.”

Jeho spoločnosť je v zhone, aby pomohla podnikom popresúvať svoje dodávateľské reťazce do iných ázijských krajín.

Ďalej poznamenal: “Rozhodne potrebujeme najať viac ľudí, prenajať si viac skladov, kúpiť viac kamiónov.”

Spoločnosť Kerry Logistics tvrdí, že tento rok bola "zaplavená žiadosťami o informácie", ako môže pomôcť spoločnostiam prispôsobiť ich dodávateľské reťazce.

Spoločnosť Kerry Logistics tvrdí, že tento rok bola “zaplavená žiadosťami o informácie”, ako môže pomôcť spoločnostiam prispôsobiť ich dodávateľské reťazce.

 

Podniky, ktoré chcú presunúť svoje objednávky mimo Číny, čelia aj iným problémom: nájsť továrne v regióne, ktoré majú voľné kapacity.

Resnick ďalej poznamenal: “Mám továrne, s ktorými pracujeme vo Vietname, ktoré sú rezervované už na celý budúci rok,” … “Ich výrobné linky sú plné a tak naozaj musíte občas loviť a hľadať továrne, ktoré majú k dispozícií stálu kapacitu.”

Ale pokiaľ ide o prechod k dodávateľom so sídlom v USA, tu je vidno len mizivý záujem.

Resnick nakoniec dodal: “Túto možnosť dokonca nezvažuje žiadna spoločnosť, s ktorou spolupracujeme.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár