Investicie_Ciny_do_USA_a_EU_v_roku_2018_prepadli_o_73%

Čínske priame zahraničné investície do Severnej Ameriky a Európy sa v priebehu minulého roka znížili o 73 percent na šesťročné minimum, keďže Spojené štáty sprísnili kontrolu obchodov a uvalili obmedzenia na čínske odchodné investície. S týmito výsledkami prišla kancelária Baker & McKenzie.

Tieto čísla odzrkadľujú vplyv rozvíjajúceho sa obchodného a politického napätia medzi Washingtonom a Pekingom. Po zohľadnení likvidácie sa čisté toky čínskych priamych zahraničných investícií do Spojených štátov skutočne zmenili na negatívne hodnoty.

Investície do Spojených štátov klesli o 83 percent, ale naopak do Kanady vzrástli o 80 percent. V Európe, aj napriek celkovému poklesu, skutočne priame zahraničné investície (PZI) Číny vzrástli do krajín ako Nemecko, Francúzsko a Španielsko.

Dokončené čínske ponuky PZI v dvoch západných regiónoch v roku 2018 klesli na 30 miliárd dolárov z 111 miliárd dolárov pred rokom. Jedná sa o výsledky správy vypracovanej výskumnou spoločnosťou Rhodium Group Baker & McKenzie.

Dokonca aj po vyčlenení účinku prevzatie spoločnosti Syngenta spoločnosťou ChemChina v roku 2017 za 43 miliárd dolárov, došlo k poklesu objemu obchodov o 40 percent.

Prísnejšia regulačná kontrola viedla aj k zrušeniu 14 čínskych investičných obchodov v Severnej Amerike, v kombinácii o hodnote 4 miliárd dolárov a siedmych v Európe o hodnote 1,5 miliardy dolárov.

Súvisiace:
Obchodná vojna zasahuje Čínu, ale USA nepomáha
Čínske investície v USA v tomto roku prepadli až o 92%!

Michael DeFranco, ktorý má na starosti oblasť celosvetové fúzie a akvizície v spoločnosti Baker McKenzie, poznamenal: “Niektoré obchody sa stále realizujú aj napriek novým predpisom o kontrole investícií, obchodnom napätí a čínskych investičných kontrolách.”

“Ale všetky zúčastnené strany v budúcich plánoch o transakcii musia vykonať rozsiahle množstvo náležitej starostlivosti a podniknúť hĺbkové regulačné poradenstvo s cieľom posúdiť, či je dohoda životaschopná.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Reuters

Facebook komentár