Americký dolár nečelí žiadnemu bezprostrednému nebezpečenstvu, kde by mohol stratiť svoj štatút rezervnej meny. Niektorí finanční analytici neustále predvídajú straty postoja amerického dolára, ako hlavnej medzinárodnej rezervnej meny. Kritici, ako dôvod najmä uvádzajú pokus Číny o získanie stavu rezervnej meny – čínskeho juanu. Taktiež uvádzajú, že kvantitatívne uvoľňovanie a veľké rozpočtové deficity USA budú mať v konečnom dôsledku vplyv na znehodnotenie dolára tak, že stratí svoj status celosvetovej rezervnej meny.

Napriek týmto predpovediam o zániku amerického dolára, veria že jeho osud je spečatený. Namiesto toho však v priebehu roka 2014 a aj cez rok 2015 americký dolár výrazne posilnil v dôsledku ekonomických problémov v Grécku, Číny a na ďalších miestach po celom svete. V túto chvíľu sa zdá, že výzvy pre smrť dolára sú neopodstatnenými.

Vzostup dolára

Americký dolár si drží stav vedúcej meny po celé desaťročia. V dôsledku druhej svetovej vojny, vedúce krajiny sveta podpísali dohodu s názvom Bretton Woods, ktorá určila dominanciu medzinárodnej menovej politiky, ktorá bola držaná až do roku 1971. Podľa podmienok tejto zmluvy, Spojené štáty sa dohodli na výmene amerických dolárov za zlato, s pevnou sadzbou o hodnote 35 dolárov za uncu. Meny ostatných krajín boli potom zavesenými na americký dolár, v rámci odchýlky limitu 1%. Táto dohoda taktiež viedla k vytvoreniu Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky. MMF bol vytvorený pre monitorovanie výmenných kurzov a požičiavania menových rezerv do krajín, ktoré čelili deficitom obchodnej bilancie.

Súvisiace: Čínsky jüan sa zaradil medzi najviac obchodované meny sveta

Tento systém zostal nezmeneným až do roku 1971, kedy USA opustila zlatý štandard. Richard Nixon sa zaoberal otázkami ohľadom celého zavesenia na zlato a domácej inflácie a so svojimi poradcami chceli vytvoriť nový ekonomický plán smerovania. Nixon 15. augusta 1971 prehovoril k národu o tom, že vykonajú opustenie zlatého štandardu, k zmierneniu inflácie a pomoci pri vysokej nezamestnanosti.

Po Bretton Woodskom systéme, teda získali prevahu plávajúce výmenné kurzy. Americký dolár aj po ukončení Bretton Woodskeho systému stále zostáva rezervnou menou. Na rozdiel od mnohých iných krajín, americký dolár nebol nikdy devalvovaný a jeho dlhopisy boli vždy vyplatené. To sú dôvody, prečo si americký dolár udržuje privilégiá a výhody.

Vzostup čínskeho juanu?

Tí, ktorí predpovedajú zánik dolára z USA, uvádzajú Čínu ako hlavný problém. Čína sa vo veľkej miere v poslednom období snaží získať stav rezervnej meny. Ak sa je to podarí, získa tým štatút rezervnej meny a práve tým by centrálne banky sveta mohli v oveľa väčšej miere vykonávať nákup juanov. Čínska vláda je naozaj úpenlivou v snahe o tento status od MMF. Musí však dokázať, že čínsky juan je pripravený k využívaniu na medzinárodných trhoch. Čína sa tak snaží realizovať otváranie svojich trhov pre medzinárodnej investície.

Avšak, v auguste roka 2015 sa Čína nečakane rozhodla k devalvácii juanu. Tento krok naozaj prekvapil medzinárodné trhy, keďže sa jednalo o najväčšiu jednodňovú stratu za 20 rokov. Zdá sa, že tento ich krok je v rozpore s pokusmi o status rezervnej meny.

Čínska vláda však pre svoju obranu uviedla, že devalvácia ich meny umožnila väčšie prispôsobenie sa podmienkam na trhoch. Juan počas predchádzajúceho desaťročia jednoznačne posilňoval. Niektorí veria, že devalvácia bola určenou k tomu, aby sa čínske vývozy stali lacnejšími. Nie je jasné, aký vplyv bude mať devalvácia na ich snahu stať rezervnou menou.

Súvisiace: 9 znakov toho, že Čína robí kroky proti americkému doláru

Pokračujúca sila amerického dolára

Pokračovanie v sile amerického dolára je hlavným ukazovateľom, že v dohľadnej dobe nestratí svoj štatút rezervnej meny. Americký dolár od januára do augusta roku 2015 vzrástol na hodnote o cca 10%. Toto zvýšenie hodnoty je spôsobené pokračujúcou silou americkej ekonomiky. Problémy v Európe a ďalších krajinách po celom svete urobili z USA ekonomické bezpečné útočisko. To podporuje hodnotu amerického dolára.

Americký dolár aj naďalej menou, ktorá sa v drvivej miere volí pri devízových operáciách. V roku 2013 približne až 90% devízových operácií zahŕňal americký dolár. Viac ako 80% medzinárodného obchodu bolo vykonané v amerických dolároch. Tieto čísla poukazujú na pokračujúcu dominanciu dolára. Všetky pochybnosti súvisiace so stratou postavenia rezervnej meny pre americký dolár môžu byť v dohľadnej budúcnosti pozastavené.

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Facebook komentár