Nova_cinska_virtualna_mena_by_mohla_povzbudit_celosvetove_pouzivanie_juanu

Čínska digitálna mena navrhnutá v Číne by podľa riaditeľa americkej firmy pre finančné služby okolo kryptomien – Circle mohla mať za následok celosvetové využívanie juanu.

Čínska ľudová banka (PBoC) minulý mesiac oznámila, že je to blízko k vytvoreniu svojej vlastnej digitálnej meny s tým, že dôvodom k tomuto kroku je “ochrana” jej devízovej suverenity.

Čínska centrálna banka plánuje spustiť digitálny token prostredníctvom dvojvrstvového systému, podľa ktorého by sa legitímnymi emitentmi stali PBOC aj komerčné banky.

Jeremy Allaire, generálny riaditeľ spoločnosti Circle ďalej poznamenal: „Pozerám sa na tento krok ako reálne splnenie niekoľkých cieľov. Myslím si však, že najväčšia príležitosť pre túto stratégiu je podpora čínskeho juanu z celosvetového hľadiska.“

Allaire, internetový podnikateľ, ktorý tiež založil spoločnosť Brightcove pre streamovanie videa, dodal: „Týmto naplnia predpoklady na mechanizmus, pomocou ktorého juan možno použiť v každodenných transakciách po celom svete,“ … „Je to v konečnom dôsledku základ pre internacionalizáciu“ juanu.

Peking v posledných rokoch tvrdo tlačil na to, aby stále viac medzinárodných subjektov používalo juan aj mimo Číny.

Americký dolár je v súčasnosti svetovou „rezervnou menou“ – podľa údajov MMF zhruba 58 percent všetkých devízových rezerv na svete je držaných v amerických dolároch a 40 percent svetového dlhu je denominovaného taktiež v dolároch.

Mu Changchun, zástupca riaditeľa platobného oddelenia Čínskej centrálnej banky uviedol, že nová virtuálna mena bude mať podobnosť s mincou Libra, navrhnutou Facebookom. Tvrdil, že sa jedná o podobnú bezpečnosť, ako keď sú papierové bankovky vydávané centrálnou bankou, a mohla by byť použití na platformách, ako je napríklad WeChat zo skupiny Tencent, a to aj bez pripojenia na internet.

Kryptomena Libra, ktorá bola predstavenou v júni, bude podporovaná relatívne stabilnými vládnymi prostriedkami – na rozdiel od bitcoinu a iných kryptomen, ktoré môžu byť veľmi volatilné a špekulatívne.

Spoločnosť Facebook poznamenala, že je navrhnutá tak, aby každému jednotlivcovi umožnila bezpečne ukladať peniaze na telefóne a aby ľuďom bezpečne umožňovala odosielať a prijímať digitálnu menu Libra z celého sveta.

Allaire zdôraznil, že navrhovaná čínska digitálna mena „obchádza západný bankový systém – SWIFT.“ Poukazoval na belgickú spoločnosť svetových medzibankových finančných telekomunikačných služieb, ktorá umožňuje finančným inštitúciám posielať a prijímať informácie o cezhraničných platbách.

Poznamenal, že využitie tejto digitálnej meny môže byť „celkom strategické.“ Allaire dodal, že by to orgánom umožnilo ľahšie sledovať peňažné toky – čím by Peking riešil problémy, ako je korupcia a pranie špinavých peňazí.

 

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár