Euro-voci-dolaru-dosiahlo-paritu-prvykrat-od-roku-2002

Výmenný kurz medzi eurom a americkým dolárom (EUR/USD) prvýkrát za 20 rokov dosiahol paritu – čo znamená, že obe meny majú rovnakú hodnotu.

Euro v utorok dosiahlo hodnotu 1 dolára, čo od začiatku roka 2022 predstavuje stratu takmer 12 %. Pri európskom kontinente je vidno rozsiahle obavy z recesie, ktorú živí vysoká inflácia a neistota ohľadom dodávok energetických surovín, spôsobených ruskou inváziou na Ukrajinu.

Európska únia, ktorá pred vojnou dostávala zhruba 40 % podiel svojho zemného plynu cez ruské potrubia, sa snaží znížiť svoju závislosť od ropy a plynu z Ruska. Rusko zároveň obmedzilo dodávky plynu do niektorých krajín EÚ a nedávno znížilo tok plynovodu Nord Stream, prúdiaceho do Nemecka až o 60 %.

Aktuálne je tak kritická časť infraštruktúry pre dovoz plynu v Európe odstavená, z dôvodu plánovanej údržby, trvajúcej 10 dní. Nemeckí predstavitelia sa obávajú, že sa už dovoz nemusí opätovne spustiť.

Energetická kríza prichádza spoločne s ekonomickým spomalením, ktoré vyvolalo pochybnosti o tom, či Európska centrálna banka dokáže primerane sprísniť politiku pre zníženie inflácie. ECB oznámila, že tento mesiac po prvýkrát od roku 2011 zrealizuje zvýšenie úrokových sadzieb, keďže miera inflácie v eurozóne je na úrovni 8,6 %.

Niektorí však tvrdia, že ECB je ďaleko za vhodným nastavením a že tvrdé pristátie je takmer nevyhnutné. Nemecko v priebehu minulého týždeň oznámilo svoj prvý obchodný deficit s tovarom od roku 1991, keďže ceny palív a všeobecný chaos v dodávateľskom reťazci viedol k výraznému zvýšeniu cien v rámci dovozu.

Forexoví analytici zo Saxo Bank v nedávnej poznámke ku klientom napísali: „Vzhľadom na charakter nemeckého exportu, ktorý je citlivý na ceny komodít, je stále ťažké si predstaviť, že by sa obchodná bilancia mohla v najbližších mesiacoch výrazne zlepšiť, vzhľadom na očakávané spomalenie ekonomiky eurozóny.“

Analytici tvrdia, že séria agresívnych zvyšovaní úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk, vrátane Fedu, spolu so spomalením ekonomického rastu voči mene euro udržia tlak a zároveň pošlú investorov smerom k americkému doláru, považovaného za bezpečný prístav.

Centrálna banka USA je v sprísňovaní výrazne pred Európou, keďže už vykonala navýšenie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov, pričom naznačila, že tento mesiac príde k ďalšiemu zvýšeniu sadzieb.

George Saravelos z Deutsche Bank v minulotýždňovej poznámke prišiel dokonca s varovaním: “Tento tzv. ústup do bezpečia amerického dolára by sa mohol stať ešte výraznejším, ak Európa a USA vstúpia do recesie.“

Saravelos ďalej poznamenal, že situáciu, keď sa euro obchoduje pod americkým dolárom v rozmedzí 0,95 až 0,97 dolára, by sa dalo „bez problémov dosiahnuť,“ … „ak Európa aj USA v treťom štvrťroku skĺznu do (hlbšej) recesie. Fed svoje úrokové sadzby stále navyšuje.”

To je pozitívna správa najmä pre Američanov, ktorí plánujú toto leto navštíviť Európu, ale pre globálnu ekonomickú stabilitu to môže znamenať naozaj negatívne správy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár