Pimco_USA_pravdepodobne_studenu_menovu_vojnu_vyhraju

USA sa pravdepodobne stane víťazom “studenej menovej vojny”, ktorá sa jednoznačne rozširuje. S týmto vyjadrením prišil Joachim Fels, z celosvetovej investičnej spoločnosti Pimco.

Fels pre agentúru CNBC poznamenal: “Ak sa vôbec niekto má stáť víťazom ”studenej menovej vojny,“ bude to USA a v tom zmysle, že dolár s najväčšou pravdepodobnosťou oslabí a posilovať pravdepodobne nebude.”

Povedal, že studená vojna vrámci menového frontu odkazuje na konflikt, ktorý predstavuje tzv. nepriamy súboj centrálnych bánk, cez znižovanie úrokových sadzieb, záporné úrokové sadzby (ako sú tie v Európe a Japonsku ), kvantitatívne uvoľňovanie ako aj ovplyvňovanie výnosovej krivky. (Medzi priamy súboj patrí intervencia vrámci devízových trhov.)

Podľa Felsa, v prípade USA do tohto mixu ešte využili aj tzv. „prezidentské tweety“ (statusy na sociálnej sieti Twitter).

Poznamenal, že začiatkom roka 2017, krátko po voľbách, sa americký prezident Donald Trump s ministrom financií Stevenom Mnuchinom vyjadrovali o potrebe slabšej hodnoty amerického dolára. Následne hodnota amerického dolára za celý rok skončila na slabšej úrovni.

Fels ďalej poznamenal: „To isté by sa mohlo stať znova, najmä preto, že Fed má zjavne väčší priestor pre zníženie úrokových sadzieb ako Európska centrálna banka alebo Centrálna Banka Japonska.“

Dodal: „Americká vláda má pravdepodobne v tejto menovej vojne prvenstvo.“

“Vojna vrámci studenej menovej vojny sa rozširuje,” poznamenal Fels a dodal, že americký Federálny rezervný systém a Centrálna Banka Japonska pravdepodobne čoskoro zrealizujú zníženie úrokových sadzieb. Analytici tiež predpovedajú, že ECB, ktorá v štvrtok plánuje svoje ďalšie politické stretnutie, v priebehu tohto roka pravdepodobne úrokové sadzby zníži.

„Je jasné, že sa vraciame do situácie, kedy by každý chcel vidieť slabšiu hodnotu svojej meny. Nikto, žiadna centrálna banka, naozaj nik nechce silnejšiu hodnotu meny a preto sa jedná o studenú menovú vojnu.“

V priebehu minulého týždňa, prezident Federálneho rezervného systému New Yorku – John Williams poznamenal, že centrálni bankári musia konať rýchlo a dôrazne, keďže sadzby sú nízke a hospodársky rast sa spomaľuje.

Súvisiace: “Centrálnym bankám sa vyčerpala munícia”: Vedúci predstaviteľ OECD

Williams na výročnej schôdzi Výskumnej asociácie centrálnych bánk poznamenal: „Je lepšie prijať preventívne opatrenia, než čakať na katastrofu.“

Fels poznamenal, že trhy odhadujú zníženie sadzieb v júli o 25 bázických bodov, ale uvidíme, či Fed na svojom budúco-týždňovom stretnutí naozaj pristúpi k zníženiu sadzieb, pretože existujú náznaky, že americká centrálna banka do konca roka môže zrealizovať zníženie sadzieb o 50 bázických bodov.

„Veľkou otázkou súčasnosti je či sa vykoná zníženie úrokových sadzieb o 25 (bázických bodov) v júli a potom o ďalších 25 v septembri? Alebo zrealizuje zníženie sadzieb o 50 (bázických bodov) naraz?“

Fels nakoniec dodal: “Myslím, že existuje minimálne šanca 50-50, že sa rozhodnú zrealizovať jedno zníženie koncom júla a nechajú si otvorené dvere, aby mohli na konci roka vykonať ďalšie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár