Negatíva pre americký dolár.

Negatíva pre americký dolár.

Stephen Roach, ktorý je bývalým vedúcim predstaviteľom Yale University a bývalý predseda banky Morgan Stanley v Ázii, prišiel s varovaním pre optimistov voči americkému doláru. Popredný ekonóm tvrdí, že éra amerického dolára sa možno chýli ku koncu a oproti hlavným konkurentom predpovedá 35% pokles americkej meny, pričom poukazuje na zvýšenie štátneho deficitu a znižujúcich sa úspor.

Roach v priebehu tohto týždňa uviedol, že vzostup Číny a odklon USA od obchodných partnerov pripravuje pôdu pre dramatické oslabenie americkej meny v nasledujúcich rokoch, čo pravdepodobne povedie k ukončeniu nadradenosti tejto menovej jednotky ako svetovej rezervnej meny.

V rozhovore poznamenal: “Dolár bude veľmi, veľmi ostro klesať.”

Roachove vyjadrenia nasledujú po podobne tematické vyjadrenia, ktorý napísal minulý týždeň v správe agentúry Bloomberg, v ktorej konkrétne vyhlásil, že „éra„ prehnanej privilégie amerického dolára “ako hlavnej svetovej rezervnej meny sa chýli ku koncu.

V tomto článku ekonóm uviedol, že americká ekonomika je už „preťažená“ vplyvom pandémie COVID-19 a navrhol, že recesia, do ktorej USA vo februári upadla v dôsledku krízy v oblasti verejného zdravia, len povedie k prehĺbeniu problémov amerického dolára.

Finančný expert poznamenal, že zvyšok „sveta má vážne pochybnosti o kedysi všeobecne akceptovanej domnienke americkej výnimočnosti“.

V pondelok Roach uviedol, že rastúci fiškálny deficit USA, z toho dôvodu keď vláda vynakladá bilióny dolárov, v snahe zmierniť škodu spôsobenú dokumentom COVID-19, môže situáciu amerického dolára len zhoršiť.

Medzitým Roach poznamenal, že čínska mena – juan môže získať rastúcu príťažlivosť pre investorov, keďže Peking prechádza fázou štrukturálnych reforiem, ktoré by mohli znamenať presun ekonomiky z výroby na hospodárstvo zamerané viac na služby a na hospodárstvo s vyšším rastom pod vedením spotrebiteľov.

Roach tvrdí, že hoci slabšia hodnota dolára, ktorú občas vo vyjadreniach uprednostňuje prezident Donald Trump, by z krátkodobého hľadiska americkému vývozu prospela, v dlhodobom horizonte by sa to však ukázalo ako problematickejšie.

Jeden z indikátorov hodnoty dolára, ktorý predstavuje index amerického dolára za posledných 30 dní klesol o 3,9%, ale v porovnaní s rokom predtým sa nachádza len v miernom zisku, presnejšie v zisku na hodnote 0,1%.

Súvisiace: Skutočný dôvod, prečo cena zlata aktuálne rastie

Jedná sa o index, ktorý meria hodnotu amerického dolára voči košu šiestich konkurenčných mien vrátane eura, libry a jenu.

Slabší dolár má dopad na aktíva a na akciový trh vrátane indexov Dow Jones Industrial Average a S&P 500 a väčšiny dlhov denominovaných v dolároch. Okrem toho sa väčšina cezhraničného financovania a medzinárodného obchodu uskutočňuje v dolároch.

Obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky tradične podporujú nákup amerického dolára spolu s inými aktívami považovanými za bezpečný prístav, pretože USA vnímajú ako stabilnú ekonomiku a menu.

Roach však poznamenal, že rastúce deficity nakoniec toto vnímanie zmenia a budú predstavovať rozsiahly úder.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár