Každoročný prieskum Transparency International zaradil Indiu za menej skorumpovanú krajinu, ako Čína – prvýkrát v 18 rokoch, keďže celonárodný protest proti korupcii pomohol zdvihnúť celosvetové vnímanie tejto juhoázijskej krajiny.

V ročnom rebríčku najmenej skorumpovaných krajín (spomedzi 175) India z minuloročnej priečky klesla o 10 miest, na 85. miesto. Číny v tomto rebríčku klesla o 20 miest a dostala sa tak na 100. miesto. Naposledy bola situácia Indie v porovnaní s Čínou na tom lepšie, v rebríčku z roku 1996.

Súvisiace: Najskorumpovanejšie oblasti priemyslov sveta

Tento výskum o úrovni korupcie v rôznych krajinách bol vykonaný agentúrou so sídlom v Berlíne. Bol robený u multilaterálnych bánk, veľkých nadácií a ďalších medzinárodných inštitúcií, na základe čoho vedlela zostaviť jej ročný Index vnímania korupcie, ktorý bolo použitý pre výsledky rebríčka.

Transparency International poznamenala, že predstavy o Indii sa zlepšili, keďže pouličné protesty a národné voľby najväčšej svetovej demokracie si získali pozornosť z dôvodu snáh o boj proti korupcii.

Výzva k zákroku proti korupcii viedla k novým zákonom a novej vláde. Premiér Narendra Modi prišiel do čela moci v máji a taktiež sa zavizal vykonávať ustavičný boj proti korupcii.

Výkonný riaditeľ pre Indiu u Transparency International – Ashutosh Kumar Mishra uviedol, že to zlepšuje celkovú snahu hnutia boja proti korupcii, vyvolanou Gándiho nasledovateľkou – Anna Hazare. Jej vysoko populárne protesty pomohli donútiť predchádzajúcu vládu, aby vytvorili rad protikorupčných zákonov.

Čína sa dostala pod Indiu po tom, čo v rebríčku stratila viac ako takmer akákoľvek iná krajina, čo naznačuje, že mnohí pozorovatelia neveria prezidentovi Xi Jinpingoi s kampaňou na boj s korupciou.

Kým oba ázijské obry mali rovnaké poradie v rokoch 2006 a 2007, je to od roku 1996 prvýkrát, kedy sa Čína v rebríčku dostala pod Indiu, kedy tento rebríček Transparency International mal svoj prvý rok.

Aj keď počas tohto roka získala určitú pôdu pod nohami, India má pred sebou ešte dlhú cestu, než sa bude môcť zaradiť k blízkosti najmenej skorumpovaných krajín, ako sú Austrália, Kanada, Singapur a Dánsko.

Súvisiace: Čína si stavala vládne budovy v štýle Bieleho domu a Capitol Hill

V správe sa uvádza: “Aj napriek zainteresovanosti, inováciám a aktívnej účasti občianskej spoločnosti, médií je korupcia aj naďalej jedným z najväčších problémov v krajine,” … Výsledok tohto miesta stále “odhaľuje horkú realitu politickej korupcie v Indií.”

Mishra z Transparency International poznamenal: “Ak budeme chcieť napredovať, premiér Modi musí rýchlo konať a zaviesť ďalšie protikorupčné zákony.”

Zdroj: Wall Street Journal, Bloomberg

Facebook komentár