Vyšiel som z ústrania, len tentokrát, aby som varoval, že dobrá loď „Život, ako ho poznáme“ sa potápa. Máte možnosť nastúpiť do záchranného člnu teraz alebo sa potopiť s loďou. Záchranné člny pozostávajú z drahých kovov a ďalších aktív, ktoré prežijú prichádzajúcu menovú deštrukciu.” [Dovoľte mi to vysvetliť.] 

Tak to povedal Alf Field v jeho dojemnom, informatívnom, bystrom a prediktívnom 6.500 slovnom prejave (ktorý si môžte tu prečítať v plnom rozsahu) na nedávnom Sympóziu o zlate v Sydney. 

Časť prejavu s názvom “Mojžišov princíp” bola upravená ([]), skrátená (…) a preformátovaná všade, kde to bolo považované za potrebné pre zabezpečenie rýchleho a ľahkého čítania. Fieldove názory a závery sú nezmenené, a neboli doplnené žiadne osobné komentáre, aby bola zachovaná integrita pôvodného článku. Vezmite prosím na vedomie, že tento odsek, musí byť obsiahnutý v každom znovu-aktualizovanom článku, aby sa zabránilo porušovaniu autorských práv. 

Upravené výňatky z časti Mojžišov princíp Fieldovho prejavu sú nasledovné: 

“Mojžišov princíp je neúctivou teóriou založenou na otázke, prečo Mojžiš strávil 40 rokov prekračujúc po púšti Sinai, než vyviedol Izraelitov do “zasľúbenej zeme”. 

Boh bol dostatočne silný nato, aby poslal veľa rán, aby tak devastoval egyptskú ekonomiku až kým faraón nedovolil Izraelitom opustiť Egypt. Neskôr Boh spôsobil rozostúpenie Červeného mora tak, aby Izraeliti mohli prekročiť po suchom dne mora. Keď prenasledujúca egyptská armáda a ich vozy boli v morskom dne, vody sa opäť zrútili a utopili ich. 

Keď bol Boh dostatočne silný na to, aby urobil všetky tieto veci, tak prečo nedovolil Izraelitom ísť rovno do “zasľúbenej zeme”? Prečo Mojžiš strávi 40 rokov blúdením po neúrodnej púšti, než vyviedol Izraelitov do “zasľúbenej zeme”? Tu je neuctivá teória. Každý Izraelita, ktorý bol v staršom strednom veku, keď už opustil Egypt, zrejme zomrel počas nasledujúcich 40 rokov. Mladší ľudia sa narodili v púšti, alebo strávili ich dospelý život v púšti. Po 40 rokoch životné skúsenosti tých, ktorí prežili, pozostával zo žitia v púšti. Keď sa konečne dostali do “zasľúbenej zeme” zdala sa byť “oplývajúcou mliekom a medom” v porovnaní s ich predchádzajúcou existenciou na púšti. 

Zmenila sa celá generácia tak, aby tí, ktorí prežili nepoznali nič iné, iba púšť. Nebol tu nikto, kto by si pamätal, aký bol Egypt. Mojžišov princíp vychádza z faktu, že každých 40 rokov sa mení generácia.

Každý v tejto miestnosti strávil svoj dospelý život v tomto systéme. Väčšina z nich nemala žiaden prehľad o finančnej histórii alebo čo peniaze v skutočnosti sú. Nová “Mojžišova” generácia sa bude musieť  znovu naučiť lekcie menových dejín pred tým ako svet bude môcť vstúpiť do novej éry silných peňazí a stabilného hospodárskeho rastu…. Ak nevieme, čo spôsobilo súčasnú krízu, nemôžme vedieť ani ako ju napraviť. [Pre lepšie pochopenie histórie peniazí, odporúčam, aby ste si prečítali Alf Field’s 7 “D’s” of the Developing Disaster Revisited.] Centrálni bankári a ministri financií sú tiež súčasťou Mojžišovej generačnej zmeny. Do neskorých 1990-tých rokov noví uradujúci zažívali 20 rokov medvedieho trhu so zlatom a boli ovplyvnení Keynesiánskou ekonomikou. 

Nechápali, prečo bolo zlato držané  v devízových rezervách ich krajín a uchýlili sa k veľkoobchodnému predaju tejto zbytočnej “barbarskej pamiatky”. Gordon Brown slávne predal dve tretiny zásob zlata v Británii v blízkosti minima medvedieho trhu v rokoch 2001/2002. Austrália predala podobnú časť svojho zlata. Európske centrálne banky predávali zlato, avšak mali spoločnú dohodu o obmedzení ich spoločného predaja na 400 t ročne. Dokonca aj konzervatívne Švajčiarsko predalo časť svojich rezerv zlata. 

Pôvodne sa zdalo, že centrálni bankári predávali zlato, aby tak chránili integritu a životnosť svojich papierových mien. Možno s generačnou zmenou nevedeli nič lepšie. Možno to v tej dobe bolo “to správne“ urobiť. Napriek tomu, že ho centrálne banky predávali, cena zlata vzrástla! Nákup zo strany investorov /chamtivcov prekonal oficiálny predaj a nový  zlatý býčí trh sa narodil. Predaj zlata centrálnymi bankami postupne klesal. V poslednej dobe sa z centrálnych bánk pod vedením Ruska a ázijských národov stala sieť kupujúca zlata. GFC vytvorila oveľa väčšie povedomie v oficiálnych kruhoch o úlohe, ktorú  hrá zlato ako uchovávateľ hodnoty majetku v národných rezervách. 

Skreslenia, ktoré vzrástli z 40-ročného obdobia od roku 1971 dosiahli rozmery, ktoré si vyžadujú zmenu. Problém je v tom, že súčasná generácia nechápe, že príčinou spôsobenou GFC sú nezdravé peniaze vytvorené vládami v kombinácii s bankovým systémom, ktorý umožnil vytvorenie neudržateľnej hory dlhov. [Ak chcete lepšie pochopiť úlohu, ktorú Spojené štáty zohrávali, prečítajte si článok s názvom America’s Current Account Deficit Causing World’s Financial Crisis! Here’s Why.] Moderná generácia tápe v problémoch a postupne pracuje na pochopení, že príčina krízy je monetárna. 

V nasledujúcom zozname sú brutálne pravdy, ktorým bude misieť moderná generácia čeliť, ako sa USA a zvyšok sveta vysporadúva s prebiehajúcou globálnou finančnou krízou:

1. Tabule musia byť zmazané a musí byť zavedený nový menový systém.

2. To bude vyžadovať odstránenie všetkých dlhov, deficitov, nefundovaných sociálnych nárokov, amerického dolára ako rezervnej meny a 600 biliónov dolárov derivátov.

3. Pre odstránenie týchto problémov nastúpi deflácia, ktorá môže spôsobiť kolaps bankovníctva a nevýslovnú ekonomickú bolesť, čo povedie k nepokojom a politickej zmene.

4. Politici sú menovaní  na relatívne krátke obdobie a volení pre jednoduché riešenia.

5. Keďže politici majú ešte stále schopnosť vytvárať nové peniaze, budú tak robiť, aby sa zabránilo kolapsu na ich zodpovednosť.

6. Následne takéto vyhliadky nasmerujú vlády k zmazaniu tabulí vytváraním dostatku peňazí na zničenie ich mien.

7. Tento nový medzinárodný menový systém bude pravdepodobne spojený s drahými kovmi. Budú to musieť byť peniaze, v ktoré ľudia budú veriť, že ich vlády nemôžu vytvárať z vlastnej vôle. 

[Vyššie uvedené] sa stalo už  mnohokrát predtým, odkedy boli pred takmer 900 rokov prvé papierové  peniaze predstavené v Číne. História je plná pokusov o používanie papierových alebo fiat peňazí, ktoré všetky skončili likvidáciou týchto peňazí. V minulom storočí došlo prakticky vo všetkých juhoamerických krajinách k “nakresleniu hrubej čiary za minulosťou a začatím znova s novými peniazmi. Niektorí to urobili niekoľkokrát. Rimania čelili podobnej finančnej kríze a uchýlili sa k znižovaniu obsahu striebra v denároch, nakoniec asi o 95% predtým, ako ľudia odmietli prijať rímske mince.

Existujú dve veci, ktoré sú odlišné v aktuálnej situácii.

1. Toto je prvýkrát v histórii, čo fiat alebo vládou vydaná mena sa používala v každej krajine po celom svete v rovnakom čase.

2. Máme systém elektronických peňazí, ktorý je veľmi efektívny. Umožňuje vytvárať nové peniaze, ktoré budú vytvorené rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým

Každý pokus, keď vláda vydala fiat peniaze skončil deštrukciou týchto peňazí. Neexistuje žiadny dôvod domnievať sa, že to bude tentokrát inak. Svetový 40-ročný pokus s plávajúcimi “dlhujem ti nič” fiat menami sa chýli ku koncu.” 

Zdroj: munKnee

Facebook komentár