Odhady pre vývoj cien zlata na rok 2022.

Odhady pre vývoj cien zlata na rok 2022.

  • Legendárny investor Byron Wien uviedol, že zlato v roku 2022 porastie o 20 % vo svojom ostro sledovanom bulletine „Prekvapenia“.
  • Predpovedal, že investori sa pre istotu obrátia na zlato, keďže index S&P 500 bude volatilný a inflácia zostane horúca.
  • Wien je podpredsedom investičnej skupiny Blackstone Private Wealth Solutions a predtým bol hlavným americkým investičným analytikom v banke Morgan Stanley.

Legendárny investor Byron Wien predpovedal, že zlato by mohlo v roku 2022 prekvapiť 20% nárastom, pretože investori sa pohrnú do žltého kovu na ochranu pred infláciou a volatilitou trhu.

Podpredseda skupiny pre oblasť privátneho investičného gigantu Blackstone z oblasti privátneho majetku, vo svojom ostro sledovanom výročnom bulletine “Prekvapenia” uviedol, že si myslí, že zlato môže získať späť svoj titul bezpečného aktíva.

List, ktorý v pondelok zverejnil Wien a kolega z firmy Blackstone – Joe Zidle, uvádza 10 udalostí, pri ktorých priemerný investor vidí pravdepodobnosť, že sa stanú v pomere 1:3 no podľa Wiena majú viac ako 50% pravdepodobnosť.

Na podporu svojej výzvy Wien uviedol, že noví miliardári budú pravdepodobne investovať do zlata, a to aj napriek tomu, že kryptomeny, ako je bitcoin, sú čoraz viac vnímané ako alternatívny uchovávateľ hodnoty.

Mnoho investorov dlho videlo zlato ako ochranu proti inflácii. Tvrdia, že komodita si udržiava svoju hodnotu v strednodobom až dlhodobom horizonte, aj keď rast cien narúša hodnotu iných aktív.

Napriek tomu vzácny kov v roku 2021 klesol o približne 4 %, a to aj napriek tomu, že index spotrebiteľských cien v USA raketovo vzrástol na najvyššiu úroveň za 39 rokov.

Wien, ktorý bol dve desaťročia hlavným americkým investičným stratégom v banke Morgan Stanley, uviedol, že tento klesajúci trend by sa mal v roku 2022 skončiť.

Jeho predpoveď o 20 % náraste by vyniesla zlato na rekordné maximum, k cene viac ako 2 160 dolárov za uncu.

Wien ďalej uviedol: “Napriek silnému rastu v USA investori, uprostred rastúcich cien a volatility hľadajú vnímanú bezpečnosť a ochranu pred infláciou zlata.”

“Zlato si získava späť svoj titul ako útočisko pre novo-razených miliardárov, aj keď kryptomeny naďalej získavajú podiel na trhu.”

Ekonómovia sa rozchádzajú v názore na presné smerovanie inflácie v USA pre rok 2022. Takmer všetci však očakávajú, že zostane výrazne nad 2% cieľom Federálneho rezervného systému po tom, čo v novembri vystrelila na hodnotu 6,8%.

Analytici medzitým uviedli, že akciové trhy budú pravdepodobne volatilnejšie, keďže centrálne banky postupne sťahujú svoju podporu z obdobia pandémie.

V bulletine “10 prekvapení” Wien a Zidle uviedli, že očakávajú, že všeobecný akciový index S&P 500 v roku 2022 nedosiahne žiadny pokrok po tom, čo v roku 2021 zaznamenal nárast o viac ako 25 %.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BI, WSJ

Facebook komentár