Zlato_zaznamenalo_najvacsi_tyzdenny_zisk_od_juna

Ceny futures kontraktov na zlato v piatok vzrástli a zaznamenali najväčší týždenný zisk za osem mesiacov, pretože nepriaznivé ekonomické údaje v USA a stabilne klesajúce výnosy štátnych dlhopisov ponúkli novú podporu tohto aktíva, ktoré dosiahlo siedmy zisk za sebou.

Ceny paládia medzitým dosiahli ďalšie rekordné hodnoty, keďže marcové paládium sa obchodovalo v zisku 1,2% na 2 605,40 dolárov za uncu, pričom tento týždeň tak dosiahlo výnos na hodnote 12,5%.

Analytici banky Goldman Sachs v nedávnej správe ku klientom uviedli, že ceny zlata by mohli v najbližšom období prevýšiť 1 850 dolárov za uncu, ak v druhom štvrťroku nebude možné zvládnuť prepuknutie vírusu, alebo infekčnej choroby, ktorá údajne pochádza z čínskeho mesta Wuhan.

Podľa najnovších údajov Svetovej zdravotníckej organizácie má táto choroba, ktorá si vyžiadala viac ako 2 200 životov a 76 767 nakazených ľudí a podľa vyjadrení analytikov môže viesť „k reakciám v závislosti od rozsahu reakcie menovej politiky“.

Zlato s dodaním v apríli na burze Comexe pridalo 28,30 dolárov alebo takmer 1,8%, čím dosiahlo hodnotu 1 648,80 dolárov. Tento drahý kov tak zaznamenal týždenný zisk na hodnote 3,9%, čo podľa údajov agentúry FactSet znamenalo najostrejší týždenný rast (pre najaktívnejší kontrakt) od týždňa, ktorý sa skončil 21. júna.

Silný rast tohto vzácneho kovu bol podľa analytikov vyvolaný z dôvodu poklesu výnosu u 30-ročných štátnych dlhopisov o 6,4 bázických bodov na 1,9066%, čo je pod jeho historickým minimom, na hodnote 1,95%. Drahé kovy neponúkajú výnos, takže klesajúce výnosy môžu podporiť zisky fyzickej komodity.

Jeff Wright, výkonný viceprezident spoločnosti GoldMining poznamenal, že zlato je teraz vo fáze „strachu, že dôjde“ a „obchodníci so záujmom sa zameriavajú na akcie spoločností zo sektora zlata a fyzického zlata.“

Investori sa obávajú, že táto choroba by mohla pribrzdiť výkon ázijských ekonomík, v rámci dôležitých odvetví, ako sú polovodiče a automobily, a podnietiť spomalenie globálneho hospodárstva.

Údaje zverejnené v piatok ukázali, že obchod v USA vo februári prvýkrát čelil kontrakcií za štyri roky v dôsledku porúch spôsobených koronavírusom a rastúcemu hnevu nad výsledkom prezidentských volieb do roku 2020. Agentúra IHS Markit v piatok uviedla, že index pokrývajúci veľkú časť ekonomiky klesol o 4 body na 49,4.

Súvisiace: Zlato smerujúce k $2000? Ceny rastú z dôvodu paniky

Členovia Federálneho rezervného systému však doteraz nepoznali vplyv na vyhliadky pre domácu ekonomiku. Louis Bullard v piatok v rozhovore pre agentúru CNBC uviedol, že „s vysokou pravdepodobnosťou“ bude prepuknutie koronavírusom dočasným šokom, zatiaľ čo prezident Fedu v Antlante – Raphael Bostic pre agentúru CNBC uviedol, že očakáva, že hrubý domáci produkt USA zostane v zdravom tempe.

Pri obchodovaní s ostatnými kovmi v piatok, striebro s dodaním v marci vzrástlo o 21,1 centu, alebo takmer 1,2%, na 18,53 dolárov za uncu, s týždenným ziskom 4,5%, čo bol najostrejší týždenný nárast od augusta.

Meď s dodaním v marci získala 0,8% na 2 608 dolárov za libru, čo predstavuje týždenný výnos 0,3%. Platina s dodaním v apríli stratila 0,3% na 976,10 dolárov za uncu, pričom týždenný nárast bol takmer 0,8%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár