Majetok-najbohatsieho-naroda-po-masivnej-jarnom-prepade-este-viac-klesol

Majetok Američanov v treťom štvrťroku naďalej klesal, keďže sa ceny akcií v lete prepadli – no v porovnaní s obdobím pred pandémiou má mnoho Američanov stále zdravý finančný vankúš.

Vyplýva to z údajov Federálneho rezervného systému zverejnených v piatok, ktoré ukázali, že čistý majetok domácností a neziskových organizácií v treťom štvrťroku klesol o 400 miliárd dolárov na 143,3 bilióna dolárov. Hodnota akcií domácností klesla o 1,9 bilióna dolárov, zatiaľ čo ich majetok v nehnuteľnostiach vzrástol o 700 miliárd dolárov.

Pokles prichádza po tom, čo ich bohatstvo v druhom štvrťroku kleslo o viac ako 6 biliónov dolárov, čo bolo tiež spôsobené predovšetkým poklesom cien akcií. Údaje Federálneho rezervného systému nie sú upravené o infláciu.

Tretí štvrťrok bol pre akcie veľmi nepríjemný. Všeobecný akciový index S&P 500 počas tohto obdobia klesol o 5,3 %, hoci odvtedy opäť vzrástol.

Ceny nehnuteľností medzitým podľa indexu cien nehnuteľností Federal Housing Finance Agency v treťom štvrťroku v medzi-kvartálnom porovnaní vzrástli len o 0,1 %.

Dlh domácností v treťom štvrťroku vzrástol o 6,3 % sezónne upravenou ročnou mierou, čo je pomalšie ako v predchádzajúcom štvrťroku. Hypotekárny dlh na bývanie vzrástol o 6,6 %, zatiaľ čo nehypotekárne spotrebné úvery vyskočili o 7,0 %, čo je v oboch prípadoch pomalšie tempo v porovnaní s druhým štvrťrokom.

Zdravé financie

Napriek poklesu bohatstva správa ukazuje, že mnohí Američania zo strednej triedy a s vyššími príjmami sú v porovnaní s obdobím pred pandémiou finančne v dobrej kondícii, ako uviedla Kathy Bostjancic, hlavná ekonómka spoločnosti poskytujúcej poisťovacie a finančné služby – Nationwide. Čistý majetok domácností a neziskových organizácií predstavuje 7,7-násobok ich disponibilného osobného príjmu v porovnaní so 7-násobkom v poslednom štvrťroku 2019.

To im umožňuje naďalej míňať, aj keď inflácia vedie k navyšovaniu cien. A ak sa Spojené štáty v blízkej budúcnosti dostanú do recesie, podľa jej slov, táto silná bilancia by mala pomôcť zabrániť tomu, aby to bol veľmi hlboký pokles.

Súčasný pokles bohatstva je pozoruhodným obratom oproti mohutným ziskom, ktoré sa začali v polovici roku 2020 a ktoré poháňali prudko stúpajúce ceny domov a akcií. Čistý majetok dosiahol v poslednom štvrťroku minulého roka maximum 150,1 bilióna dolárov, ale potom v posledných troch po sebe idúcich štvrťrokoch klesal.

Aj napriek turbulentným časom na Wall Street a spomaleniu trhu s nehnuteľnosťami v tomto roku domácnosti a neziskové skupiny prišli len približne o 7 biliónov dolárov. To je stále ďaleko nad 110,8 bilióna dolárov v prvom štvrťroku 2020, keď začiatok pandémie Covid-19 otriasol akciami a ekonomikou.

Brian Bethune, ekonóm z Boston College, o tohtoročnom poklese uviedol: “Napriek všetkej hystérii okolo poklesu akciového trhu sme naozaj nazaznamenali veľký vplyv na čistý majetok.”

Pochmúrne názory na osobné financie a ekonomiku

Napriek tomu Američania nie sú spokojní so svojou finančnou situáciou. Približne polovica uviedla, že je to horšie ako pred rokom, zatiaľ čo približne tretina uviedla, že sú v približne rovnakej finančnej kondícii, ako zistil nový prieskum spoločnosti CNN uskutočnený firmou SSRS. Len 16 % uviedlo, že sú na tom aktuálne lepšie.

V prieskume spoločnosti CNN z decembra 2021 len tretina uviedla, že jej financie sa v priebehu predchádzajúceho roka zhoršili.

Približne 93 % respondentov, ktorí odpovedali na nedávny prieskum, uviedlo, že sú súčasnými životnými nákladmi mierne znepokojení, vrátane 63 %, ktorí uviedli, že sú veľmi znepokojení.

O niečo viac ako polovica uviedla, že verí, že sa ekonomika naďalej zhoršuje, zatiaľ čo 30 % uviedlo, že sa stabilizovala. Len 17 % uviedlo, že ekonomické podmienky sa zlepšujú.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, Yahoo

Facebook komentár