Opäť hrozí obchodná vojna medzi USA a EÚ?

Opäť hrozí obchodná vojna medzi USA a EÚ?

Španielsky premiér Pedro Sanchez v dnešnom dni poznamenal, že Európska únia sa má čo učiť od Washingtonu a jeho novej politiky boja proti inflácii, a vyjadril nádej, že by sa mohlo podariť vyhnúť obchodnej vojne medzi oboma stranami.

“Musíme sa poučiť,” uviedol Sanchez na otázku o zákone ohľadom znižovania inflácie, vďaka ktorému USA dúfajú, že sa stanú miestom pre ekologické investície.

Dodal: “Musíme zreformovať niektoré vnútorné aspekty našej priemyselnej politiky, ako je štátna pomoc, zníženie byrokracie a snaha vyslať signály pre sektory v rámci celého sveta, že práve Európa, a samozrejme Španielsko, je vhodným miestom pre ich umiestnenie.”

Rozsiahle právne predpisy USA, ktoré schválili americkí zákonodarcovia v auguste a ktoré zahŕňajú rekordné výdavky vo výške 369 miliárd dolárov v rámci politík pre oblasti klímy a energetiky, sa stretli so zmiešanou reakciou 27 krajín EÚ. Európska komisia, ktorá predstavuje výkonnú zložku EÚ, už skôr uviedla, že existujú “vážne obavy”, pokiaľ ide o koncepciu finančných stimulov v rámci tohto balíka.

EÚ poukázala na zoznam bodov amerického zákona o znížení inflácie, ktoré by podľa nej mohli byť v rozpore s pravidlami medzinárodného obchodu. Jedným z najväčších sporných bodov pre Európanov sú daňové úľavy poskytované práve na elektromobily vyrobené v Severnej Amerike. To by mohlo priniesť problémy európskym výrobcom automobilov, ktorí sa zameriavajú na elektrické vozidlá, ako napríklad skupinu Volkswagen.

Objavili sa návrhy, že Washington by mohol nájsť spôsoby, ako by európske firmy mohli získať prístup k týmto ekologickým dotáciám, čo však ešte viac rozhnevalo niektorých európskych politikov. Napríklad belgický premiér Alexander De Croo nedávno obvinil USA z “agresívnej” kampane, ktorej cieľom je týmito opatreniami nalákať spoločnosti práve na svoje pobrežie.

“Dúfam, že sa tak nestane,” odpovedal Sanchez na otázku o možnosti prepuknutia obchodnej vojny medzi USA a EÚ.

Ďalej poznamenal: “Myslím si, že tento dialóg potrebujeme, aby sa nám podarilo dosiahnuť dohodu.”

Nakoniec dodal: “Myslím si, že aj táto vojna (medzi Ruskom a Ukrajinou) nám ukazuje, aká dôležitá je jednota na strane obrany, ale aj na strane hospodárstva v rámci západných krajín.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár