Žeby boli inflácia a dlhopisy na maximách?

Žeby boli inflácia a dlhopisy na maximách?

Výnosy dlhopisov aj inflácia sú v blízkosti vrcholov a podľa ekonóma Komala Sri-Kumara sa deštrukcia dopytu stáva hlavným cieľom.

Keďže septembrová správa o inflácii v USA, ktorá vykázala ročnú mieru 8,1 %, vo štvrtok otriasla trhmi, v rozhovore taktiež poznamenal, že vidí maximálny výnos 10-ročných štátnych dlhopisov na úrovni okolo 4 %. V súčasnosti sa pohybuje okolo 3,95 % po prekročení 4 % na začiatku obchodného dňa.

Septembrová správa CPI ukázala, že inflácia naďalej dosahuje úrovne, aké v ekonomike USA nezažili za posledné štyri desaťročia. Medzimesačná inflácia dosiahla hodnotu 0,4 %, čo je dvojnásobok očakávania rastu len o 0,2 %. CPI medziročne vzrástol o 8,2 %, čo bolo nad odhadmi o 8,1 %. Dokonca aj bez započítania cien potravín a energií vzrástol CPI medzimesačne o 0,6 %, čo bolo nad odhadmi rastu o 0,4 %.

“Myslím si, že sa dostávame do bodu, kedy bude deštrukcia dopytu prevládať nad neistotou ponuky, a to sa už aj deje,” poznamenal Sri-Kumar a dodal, že ako “súčasť scenára” očakáva vážnu recesiu ako aj stagfláciu.

Pokračoval: “Jediná vec, ktorú si netrúfam presne odhadnúť, je, čo bude vrcholom inflácie a aký bude vrchol výnosov dlhopisov? Ale myslím si, že v tomto bode môžeme začať dosahovať oboje.”

Sri-Kumar, ktorý je prezidentom makroekonomickej konzultačnej firmy Sri-Kumar Global Strategies, tiež poukázal na Centrálnu Banku Británie a poukázal na jej plán prestať s nákupom štátnych dlhopisov na konci dnešného dňa, ako užitočný plán pre šéfa Fedu – Jeroma Powella, hoci vyjadril pochybnosti, že Powell bude nasledovať príklady z Londýna.

Graf: Výnos 30-ročných dlhopisov Británie, čo spôsobilo následné problémy
Inflacia-a-vynosy-dlhopisov-vrcholia-ked-zacina-dominovat-destrukcia-dopytu-graf

Sri-Kumar ďalej dodal: „Otázkou teraz z hľadiska kontroly inflácie a udržania výnosov dlhopisov pod zvládnuteľnou úrovňou je, či to Jerome Powell dokáže, a o tom veľmi pochybujem,“ … “V Londýne máme nezávislosť menovej a fiškálnej politiky. Vo Washingtone, nie.”

Komal Sri-Kumar, na začiatku tohto mesiaca dokonca prišiel s varovaním, že globálne centrálne banky by po unáhlenom zvýšení úrokových sadzieb mohli čoskoro čeliť dôležitej „úverovej udalosti“, pričom finančné zdravie banky Credit Suisse sa spomínalo, ako jedna z možností.

Súvisiace: Centrálna banka Británie: “Penzijné fondy boli hodiny pred katastrofou”

Komal Sri-Kumar vtedy poznamenal: “Myslím si, že Federálny rezervný systém bude musieť čeliť následkom tzv. úverovej udalosti”, ak by k nej došlo. “Niečo trhy veľmi zasiahne.”

„Toto môže, ale nemusí byť momentom banky Lehman,“ povedal, keď sa ho pýtali na Credit Suisse a odvolával sa na pád banky Lehman Brothers v roku 2008, ktorý spustil sériu veľkých záchranných balíkov pre Wall Street a následnú finančnú krízu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár