Ekonomika-vytvorila-ohromnych-517000-pracovnych-miest

Podľa nových údajov, ktoré v piatok zverejnil Úrad pre štatistiku pracovného trhu, v januári v americkej ekonomike pribudlo úžasných 517 000 pracovných miest, čo dokazuje, že trh práce ešte nie je pripravený na ochladenie.

Miera nezamestnanosti klesla z 3,5 % na 3,4 %, čím dosiahla úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od čias pred vstupom Neila Armstronga na Mesiac.

Ekonómovia podľa konsenzuálnych odhadov na portáli Refinitiv očakávali, že minulý mesiac pribudne 185 000 pracovných miest.

“S 517 000 novými pracovnými miestami pridanými v januári 2023 a mierou nezamestnanosti na úrovni 3,4 % to predstavuje bombastickú správu, ktorá dokazuje, že trh práce je skôr ako rýchlik,” ako v dnešnom dni uviedla Becky Frankiewiczová, prezidentka a obchodná riaditeľka spoločnosti ManpowerGroup.

Ekonomika-vytvorila-ohromnych-517000-pracovnych-miest.graf

Seema Shah, hlavná analytička investičnej spoločnosti Principal Asset Management poznamenala: “Táto správa môže spôsobiť komplikácie Federálnemu rezervnému systému, ktorý sa snaží skrotiť vysokú infláciu vyššími úrokovými sadzbami.“

Shahová vo svojom vyhlásení uviedla: “Toto je naozaj stav, kedy je trh práce v horúčave; nikto by nečakal také monštruózne číslo,” … “Rozmýšľa teraz (predseda Fedu Jerome) Powell prečo nepotlačil uvoľnenie finančných podmienok? Je ťažké si predstaviť, ako by sa mzdové tlaky mohli dostatočne zmierniť, keď je rast pracovných miest taký silný ako tento, a ešte ťažšie je vidieť, že Fed prestane so zvyšovaním úrokových sadzieb a zaoberá sa myšlienkami na ich zníženie, keď prichádzajú také “výbušné“ ekonomické správy.”

Ďalej uviedla: “Trh bude prechádzať horskou dráhou, pretože sa bude snažiť rozhodnúť, či ide o dobré alebo zlé správy. Zatiaľ to však vyzerá tak, že americkej ekonomike sa darí naozaj dobre.“

Rast miezd sa v januári spomalil, pričom priemerný hodinový zárobok medziročne klesol o 0,4 percentuálneho bodu na 4,4 %.

Miera účasti pracovnej sily sa zvýšila na 62,4 % zo 62,3 %.

BLS každý rok v januári reviduje svoje údaje o zamestnanosti, aby zohľadnil aktualizované odhady počtu obyvateľov a ďalšie faktory.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár