Aktualny_rebricek_najdrahsich_miest_sveta

Singapur má ďalších konkurentov v rebríčku najdrahších miest sveta.

Po piatom ročnom prieskume spoločnosti Economist Intelligence Unit, s názvom “Worldwide Cost of Living Survey”, ktorý analyzuje celosvetové náklady na život, sa k Ázijskému mestu levov pripojil Paríž a Hong Kong.

Zürich a Ženeva zavŕšili päť miest na vrchole, zatiaľ čo New York a Los Angeles sa dostali do prvej desiatke – na 7. a 10. mieste – po prepadnutí na 13. a 14. miesto v priebehu minulého roka z dôvodu oslabujúcej hodnoty amerického dolára.

Tento prieskum je určený na pomoc spoločnostiam pri výpočte príspevkov na životné náklady a pri vytváraní balíkov náhrad pre zahraničných zamestnancov a cestujúcich zamestnancov do iných krajín.

Aktualny_rebricek_najdrahsich_miest_sveta_mapa_1

Trio miest, ktoré sa delia o vrchné miesta rebríčku, sú podľa EIU o 7% drahšie než New York, ktorý zostavuje svoj zoznam z prieskumu 160 produktov a služieb v 93 krajinách.

Japonské prístavné mesto Ósaka opäť čelilo ďalšiemu opätovnému rastu a posunulo sa na šiestu pozíciu. Soul (spoločne 7. miesto), Kodaň (7.), Tel Aviv (10.) a Los Angeles (10.) zavŕšili top 10 – ktoré sa v skutočnosti skladá z 11 miest.

EIU ďalej uviedla: “Slabšie miestne meny zatlačili všetkých päť austrálskych a dve novozélandské mestá z tohto rebríčka.”

Mimo top 10, EIU uviedla, že životné náklady v čínskych mestách zostávajú relatívne stabilné, zatiaľ čo destinácie v juhovýchodnej Ázii sa pohybovali smerom nahor.

Jedným z faktorov, ktoré stoja za silným ukazovateľom Ázie na vrchole rebríčka, je, že niektoré ázijské mestá patria podľa EIU medzi najdrahšie miesta na svete pre všeobecné nákupy potravín.

Aktualny_rebricek_najdrahsich_miest_sveta_zoznam_1

Ale zatiaľ čo časti Ázie zostávajú najdrahšími miestami na Zemi, kontinent sa nachádza aj do spodnej časti zoznamu.

EIU uviedla: “V Ázii najlepšie hodnotené mestá z pohľadu nákladov sú už tradične mestá Južnej Ázie, najmä v Indii a Pakistane,” … “Do tej miery to ostáva pravda, a Bangalúr, Chennai, Nové Dillí a Karáčí patria medzi 10 najlacnejších miest sveta.”

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj:Economist Intelligence Unit, Bloomberg,

Facebook komentár