Aktualny_rebricek_najdrahsich_miest_sveta

Hongkong je najdrahším mestom pre zahraničných pracovníkov na svete, teda podľa ročnej správy o životných nákladoch, ktorú vypracovala poradenská spoločnosť Mercer.

Tento finančný uzol je na vrchole zoznamu dominujúcich miest Ázie, nasledovaný Tokiom ktoré sa nachádza na druhom mieste, Singapur je štvrtý, Soul piaty, Šanghaj siedmy a Peking sa dostal na deviate miesto. Mimo Ázie sa nachádzali v rebríčku Top 10 aj európske a africké mestá, ktoré sú však aj jedným z najkrajších miest pre zamestnancov. Zurich sa umiestnil na treťom mieste a Luanda sa umiestnila na šiestom mieste.

Kolísanie meny je hlavným dôvodom, prečo sa Ázia dostala do zoznamu – Hong Kong získal rovnakú pozíciu s Luandou, čo odráža pokles štátnej meny Angoly. Čínsky hospodársky rast a úsilie o to, aby sa jüan stal medzinárodnou menou, taktiež mal na starosti posun čínskych miest do vyššie miesta rebríčka.

Mario Ferraro, ktorý má na starosti spoločnosť Mercer pre oblasť Ázie, Stredného východu, Afriky a Turecka vo svojom vyhlásení poznamenal: “Ázijské mestá, najmä tie čínske, preukázali silný výkon z pohľadu rebríčkov na oblasť životných nákladov, najmä v dôsledku fluktuácie meny. Spoločnosti presúvajú špičkové talenty po celom svete ako odpoveď na nedostatok zručností.”

Aktualny_rebricek_najdrahsich_miest_sveta_mapa

Mercer používa New York ako základné mesto pre všetky porovnania a vplyv meny je porovnávaný voči americkému doláru. Prieskum v roku 2018 hodnotil 209 miest na piatich kontinentoch, kde pre meranie porovnateľných nákladov využil viac ako 200 položiek na každom mieste vrátane bývania, dopravy, potravín a oblečenia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár