Najdrahším mestom sveta na zozname od The Economist Group je Singapur.

Najdrahším mestom sveta na zozname od The Economist Group je Singapur.

Mnohé z najdrahších miest sa nachádzajú v Európe a Ázii. Toto je jeden z mála ukazovateľov kde USA nechce byť na prvom mieste.

Jednotka ekonomickej spravodajskej služby (EIU), ktorá je výskumná a analytická divíziou spoločnosti The Economist Group nedávno zverejnila rebríček najdrahších miest sveta. Z desiatich najdrahších miest sveta sa päť nachádza v Ázii. Singapur skončil na prvom mieste, nasledovaný Hong Kongom. Tretím najdrahším mestom je švajčiarsky Zürich, čím sa stalo najdrahším mestom v Európe. Tokio a Osaka sú štvrté a piate, nasledované Soulom. Ženeva a Paríž sa delia o siedme miesto. Rebríček top 10 uzatvára New York a Kodaň, kde sa delia aj o deviate miesto.

Štúdia hodnotila mestá podľa toho aké drahé je kúpiť si základné produkty v supermarketoch a špecializovaných outletoch. Porovnávali sa ceny potravín, nápojov, oblečenia, rekreácie a zábavy a taktiež aj náklady na kúpu a prevádzku automobilu (vrátane nákladov na pohonné hmoty).

Porovnanie taktiež zahŕňalo opakujúce sa výdavky vrátane prenájmu, energií, súkromných škôl a výpomoci v domácnosti. V úvahu berie relatívnu silu mien používaných v jednotlivých krajinách. Mierne oslabenie amerického dolára napríklad spôsobilo, že New York skončil na relatívne nízkej priečke a ostatné americké mestá sa do rebríčka ani nedostali.

Najdrahsim_mestom_sveta_nie_je_New_York_2018_zoznam

A najlacnejšie mestá sveta?

Mesto Almaty v bývalom sovietskom štáte Kazachstan, ukončilo rebríček miest zo 133 krajín, ktoré boli tento rok porovnávane. Zaradilo sa tak pod Lagos v Nigérii, Bangalore v Indii, Karači v Pakistane a Alžír v Alžírsku.

Pozoruhodne, na špičke najdrahších miest sveta chýbajú tie nachádzajúce sa v Číne. Rast v odbyte sa spomalil a čínska mena renminbi stabilne devalvovala, čo v tomto rebríčku zapríčinilo pokles čínskych miest.

Štyri európske mestá sa dostali do prvej desiatky. Zürich a Ženeva sú známe drahou zábavou a rekreáciou. Správa uvádza, že Paríž zostáva drahým mestom, teda s výnimkou dvoch položiek: alkoholu a tabaku. Paríž je taktiež jednou z najpopulárnejších turistických destinácii na svete, čo znamená, že lokálni obchodníci si môžu dovoliť nastaviť ceny vysoko. Jeho status, ako historického európskeho centra, obmedzuje možnosti výstavby alebo rozširovania bytových blokov, čo by mohlo znížiť ceny nehnuteľností.

Preložil: Filip Gajdoš

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheEconomist

Facebook komentár