Ak by sme mali vybrať najdôležitejšiu snahu z ročného ruského ekonomického summitu v Petrohrade počas minulého týždňa, bola by to neustála snaha tejto krajiny získať dohody a investície od svojho suseda, z Číny. Kým Spojené štáty nemôžu tvrdiť, že by mohli stratiť svojho kamaráta, mohlo by to byť iným príbehom pre dolár, keďže vytvárajúca aliancia má potenciál podhodnotiť nadvládu americkej meny.

“Sami o sebe, by tieto kroky nemali znamenať koniec amerického dolára ako hlavnej svetovej rezervnej meny. Ale ak vezmeme do úvahy kontexte mnohých ďalších akcií po celom svete, vrátane frustrácie Saudskej Arábie s americkou zahraničnou politikou voči Iránu a nenásytný hlad Číny po zlate, všetky tieto akcie majú vplyv na zmysluplný odklon od amerického dolára.”: s týmto vyjadrením prostredníctvom e-mailu prišiel Jim Rickards, portfólio manažér spoločnosti West Shore Group a partner vo firme Tangent Capital Partners.

Súvisiace: Bude v tomto roku americký dolár nahradený čínskym juanom?

Vo svojom prejave počas minulého piatku ruský prezident Vladimir Putin načrtol svoje plány na užšie vzťahy s Čínou a novú Euroázijsku úniu. Stalo sa tak po jednaní ruského štátneho energetického obra – firmy Gazprom, ktorý podpísal 30-ročnú zmluvu na dodávku plynu do Číny v hodnote okolo 400 miliárd dolárov.

Dohoda pre Moskvu vyzerá veľmi sľubne, keďže Európa ktorá je tradičným kupcom jej ropy sa snaží prestať byť závislou na ruských zdrojoch energetických surovín a to najmä po nedávnym napätí, po situácie na Kryme.

Hoci podrobností ohľadom tohto obchodu je málo, mnohí analytici predpovedajú, že vývoz ropy by znamenal výmenu čínskeho jüanu priamo za ruský rubeľ. Tým by obe krajiny obišli americký dolár – tradičnú menu používanú na platenie účtov za ropu a považovaná za medzinárodnú rezervnú menu sveta.

Medvedev podporuje rubeľ

Medzitým, druhá najväčšia ruská banka VTB podpísala dohodu s Bank of China, ktorá obsahuje dohodu o platení za tovary a služby v domácej mene. Nakoniec sa počas víkendu k tomu pridal ruský premiér Dmitrij Medvedev, ktorý mal prejav v ruskej televízie a povedal, že sankcie uvalené na krajinu od EÚ a USA by mohli viesť k tomu, že Rusko použije rubeľ pre obchod a nakoniec oslabí vedúcu pozíciu “prevoditeľnosti tejto rezervnej meny.”

Teda existuje mnoho otázok, aký bude mať vplyv dohoda dvoch rozvojových krajín, ktoré začnú vykonávať obchodovnie mimo amerického dolára a čo by to znamenalo pre dolár a pre USA a status dolára ako svetovej rezervnej, či by to zároveň aj naďalej Spojeným štátom umožňovalo požičiavať si veľké sumy peňazí, vykonávať rozvoj sektora bývania nad pomery, pretože vo svete je vždy dopyt po jej mene.

Súvisiace: Celý systém fiat peňazí v úpadku: Zánik globálnej rezervnej meny – fiat dolára

Podľa Rickards, kto už značne na túto tému písal, uviedol, že problém je v zložitých systémoch – napríklad globálnych finančných trhoch, keďže sa malé trendy môžu rýchlo vyvinúť do katastrofických problémov.

“Väčším problémom je, že v americký dolár je pre Spojené štátov v súčasnej dobe, ako rezervnej meny samozrejmosťou a čelí rizikám v ohrozenia jeho dôvery, menovej politiky Federálneho Rezervného systému a politikou lacného dolára z Ministerstva financií. Dôvera v dolár môže v s súčasnosti pretrvávať, ale neskôr môže o ňu veľmi rýchlo prísť – tak, ako sa to stalo v neskorých 70. rokoch 19. storočia.”

Čínske podniky diverzifikujú

Čína sa stala najväčším držiteľom amerického dlhu. Jej orgány držia rezervy o veľkosti približne 3,8 biliónov dolárov, z ktorých väčšina je denominovaný v amerických dolároch. Avšak, oni už vyjadrili túžbu diverzifikovať sa od americkej meny a už zredukovala svoje pozície v amerických štátnych dlhopisov. Analytici sa domnievajú, že sila eura vyplýva z nákupu jednotnej európskej meny z Číny a táto krajina sa snaží súperiť s Indiou, keďže sa stala najväčším celosvetovým kupcom zlata. Zdá sa, že svoje plány diverzifikácie sa snaží dodržiavať.

Ako Čína nemôže ľahko predať všetky svoje nakúpené štátne dlhopisy USA, z dôvodu trhovej paniky, podľa Rickardsa by to mohlo spôsobiť hedžovanie (zabezpečenie) pozícii na zachovanie čínskeho bohatstva.

Súvisiace: Zlato: Dávajte pozor na skutočnú zmenu! Hlavne na dolár!!!

Ďalej dodal: “Ako americký dolár cez infláciu devalvuje, Čína touto devalváciou prichádza o svoje bohatstvo a tým zo strácania hlavnej pozície dolára, bude euro a zlato profitovať a tieto zisky budú kompenzovať straty. Takže, v podstate, Čína buduje masívne zaistenie s využitím zlata.” Teda ak bude rola amerického dolára, ako vedúcej rezervnej meny stratená, domnievam sa, že ju na vedúcom poste nahradí euro, zlato alebo tzv. mena s označením – doplnková mena vedená Medzinárodným menovým fondom.

Garrick Hileman, ekonomický historik u London School of Economics verí, že dohoda medzi Ruskom a Čína posilňuje medzinárodný status čínskeho jüanu a je kandidátom na to, aby sa jedného dňa stala rezervnou menou. Avšak varuje pred akýmkoľvek myšlienkami, že postavenie dolára by mohlo byť v ohrození.

Prostredníctvom e-mailu ďalej poznamenal: “Niektoré možné nebezpečenstvá a ďalšie faktory môžu mať vplyv na prehodnotenie ďalších rezervných mien,” … “Iné faktory tiež neveštia nič dobrého pre ekonomické vyhliadky u nás a pretrvávajúci deficit obchodnej bilancie, vrátane pokroku v sektore 3-D tlače by zasa mohli viesť k renesancií domácej výroby a revolúcie v oblasti energetických bridlíc.”

Zdroj: FinancialSense

Facebook komentár