Spravovať peniaze v jednej mene je pre väčšinu ľudí dosť zložité. Predstavte si, že by ste ich museli spravovať až v deviatich.

To je ťažký fakt života pre mnohé podniky zo Zimbabwe, ktoré sú boli nútené zabezpečovať si určité rozsiahle úlohy u devízových obchodníkov, keďže dolár tejto krajiny sa zrútil a bol stiahnutý z obehu.

Obchodujú tak v americkom dolári, austrálskom dolári, juhoafrickom rande, botswanskej pule, euru, britskej libre, japonskom jene, čínskom juane a indickej rupií.

Súvisiace: Ako bolo 9 krajín bolo svedkom premeny infláciu na hyperinfláciu

John Mangudya z Centrálnej Banky v krajine poznamenal: “Väčšina mien sa využíva na obchodné účely,” … “50% nášho obchodu je s Čínou a Južnou Afrikou, takže musíme umožniť obchodovanie v mnohých menách.”

Americký dolár je na Zimbabwe oficiálnou “rezervnou menou.” Mangudya uvádza, že krajina nemá v úmysle určiť ďalšie meny, ako je čínsky juan, alebo rand.

Na uliciach hlavného mesta Harare je výhodný americký dolár, ale obchodníci prijímajú naozaj rôzne meny. Neďaleko hraníc s Južnou Afrikou a Botswanou je to rand a pula. Populárna je aj európska mena – euro.

Napriek tomu, popularita juhoafrického randu nedávno klesla po tom, čo v minulom roku prepadla o 30%. Obyvatelia Zimbabwe začínajú tak túto menu svojho suseda v strachu z ďalšieho oslabenia predávať.

V konečnom dôsledku je to o úrovni odpredajov v krajine. Miestne firmy budú prijímať takmer všetky meny v koši, avšak v oveľa vyššej miere než sú oficiálne sadzby.

Menová kríza v Zimbabwe začala v roku 2000, kedy vláda zaviedla agresívne reformy. Kombináciou sankcií a straty dôvery v ekonomiku, zimbabwiansky dolár čelil razantnému prepadu.

Oficiálna ročná miera inflácie na začiatku roka 2009 bola vo výške 230 miliónov percent, kedy sa americký dolár stal zákonným platidlom. Mangudya uvádza, že “tlačiarenské lisy bežali naplno počas všetkých dní.”

Cena tovaru sa menila každú minútu a Zimbabwe sa stalo známou pre jej sto biliónové dolárové bankovky.

Súvisiace: Prečo tak veľa krajín prijíma americký dolár

Shing Munyeza, ktorý je predseda investičnej spoločnosti – Vinal Investments poznamenal, že najradšej “platil za kávu pred tým, než bola urobená, pretože v čase keď ju dopil, jej cena sa zvýšila.”

Zimbabwe sa už niekoľko rokov snaží znovu zaviesť vlastnú menu. V roku 2014 začali raziť malé mince v nominálnej hodnote menej ako 1 americký dolár.

Mangudya uviedol: “Nemali sme mince v hodnote amerického dolára, takže museli sme niečo vykonať.”

Pre každú mincu v obehu, bolo v rezervách odložený ekvivalent amerického dolára – rovnako ako počas zlatého štandardu. V súčasnej dobe máme v krajine v obehu vyrazené mince v hodnote 10 miliónov amerických dolárov.

Zdroj: TheGuardian, CNN

Facebook komentár