Rusko_planuje_prvy_predaj_dlhopisov_v_juanoch_2017

Keďže Rusko z USA podlieha ďalším sankciám, v súvislosti s ich údajnou úlohou pri “ovplyvňovaní” amerických volieb počas roka 2016, údajne pracujú na prvej emisií dlhopisov denominovaných čínskych juanoch (1 miliardu dolárov), čo predstavuje ich úsilie okolo predbežnej diverzifikácií finančných rizík, ktoré im čelia zo Západu. Podľa agentúry Bloomberg by tento predaj mal predstavovať 6 miliárd juanov a mohol by byť oznámený už počas budúceho týždňa.

Ľudia oboznámení s plánmi uviedli, že Rusko si najalo Bank of China Ltd., Gazprombank a Industrial & Commercial Bank of China Ltd., aby sa dohodli na informovaní investorov pri predaji 5-ročných dlhopisov v hodnote 6 miliárd juanov (907 miliónov dolárov). Ľudia, ktorí podľa podmienok anonymity poskytli informácie, pretože dohoda ešte nie je verejná uviedli, že emisia je určená na koniec tohto roka alebo na začiatku roka 2018.

Predaj je predmetom diskusie, keďže americké a európske sankcie z roku 2014 z dôvodu násilného prevzatia Krymu viedli k zablokovaniu prístupu štátnych ruských spoločností na kapitálové trhy Západu. Správa, ktorá sa od Ministerstva financií USA objavila v apríli a hovorila o potenciálnych dôsledkoch predĺženia sankcií na ruský štátny dlh, viedla k zvýšenému tlaku na ministerstvo financií, čím muselo hľadať alternatívne spôsoby pôžičiek.

Vladimir Miklaševský, ktorý je vedúcim ekonómom z Danske Bank A/S v Helsinkách poznamenal: “Bolo by múdre, keby Rusko v súčasnosti vedelo využiť trh čínskeho juanu,” … “Čína zostáva najväčším obchodným partnerom Ruska a obrovský finančný systém Číny zároveň predstavuje obrovsky potenciál aj ohľadom dopytu.”

Zatiaľ čo guvernérka Centrálne banky Ruska, Elvira Nabiullina uviedla, že z dôvodu amerických sankcií, nový dlh domácej vlády nebude čeliť žiadnym vážnym dôsledkom, ekonómovia v prieskume agentúry Bloomberg odhadujú, že tento krok by mohol zvýšiť náklady na prijaté pôžičky o 50 bázických bodov, k úrovni 150 bázických bodov.

Rusko_planuje_prvy_predaj_dlhopisov_v_juanoch_2017_1

Dlhopisy denominované v čínskych juanoch, známe ako dim-sum dlhopisy, by boli kótované na moskovskej burze a boli k dispozícii pre investorov, na nákup prostredníctvom moskovskej pobočky čínskej banky ICBC.

Samozrejme, že okrem rozširovania ruských záujmov okolo diverzifikácie by úspešný predaj ruského dlhu denominovaného v juanoch podporil aj záujmy Číny k internacionalizácii juanu.

Ak Rusko tento predaj uskutoční, jednalo by sa o prvú suverénnu emisiu dlhopisov denominovaných v jüane (Číny) od roku 2016 (podľa Dealogic), po predchádzajúcich emisiách v Maďarsku, Mongolsku, Veľkej Británií a kanadskej provincii Britská Kolumbia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, BBC

Facebook komentár