Cinsky_juan_prekracuje_svoju_najslabsiu_uroven_od_financnej_krizy

Čínsky juan voči americkému doláru v priebehu včerajšieho obchodného dňa klesol na jeho najslabšiu úroveň za viac ako desať rokov, čo vyvoláva otázky ohľadom toho, ako ďaleko by politici mohli zájsť pri oslabení ich meny.

Čínska ľudová banka stanovila referenčnú úrokovú sadzbu dolára, teda rozsah domáceho obchodovania, ktorý je stanovený raz denne na úrovni 6,9574 amerických dolárov za juan. Mena voči doláru následne klesla na hodnotu 6,9750, čo je najslabšia úroveň od mája 2008.

Zvyšovanie obchodného napätia medzi Washingtonom a Pekingom navýšilo tlak na už tak spomalený rast čínskeho hospodárstva a vyvolalo špekulácie o tom, do akej miery môže centrálna banka nechať menu klesať. V pondelok americký prezident Donald Trump povedal, že jeho administratíva je pripravená stanoviť sadzby pre všetky zostávajúce čínske dovozy do USA, ak sa obchodné rozhovory nikam nepohnú.

Podľa informácií agentúry Reuters úradníci očakávajú, že v blízkej budúcnosti zastavia prepad meny pri kľúčovej psychologickej úrovne 7 juanov na dolár, ale aj že by mohla byť ďalej prerazenou, čo by mohlo viesť k úniku kapitálu a volatilite na trhu.

Hussein Sayed, ktorý je hlavným analytikom v spoločnosti FXTM, poznamenal, že čínske akcie by mohli zvrátiť vývoj, ak národná mena bude oslabovať. Čínsky akciový index Shanghai Composite v utorok uzavrel v zisku 1% na hodnote 2568,05 bodov.

Dodal: “Slabosť čínskeho juanu taktiež odráža nedostatok dôvery, pretože viac stimulov znamená väčší objem fiškálneho deficitu, čo z dlhodobého horizontu predstavuje negatívny faktor.”

Súvisiace:
Ako Čína kontroluje svoju menu?
Čína zistila, ako posilniť hospodárstvo bez negatívnych následkov

Ekonómovia v Deutsche Bank v nedávnom zverejnenej poznámke k svojim klientom uviedli, že očakávajú, že Čína bude pokračovať v zmierňovaní politiky v boji proti obchodnému napätiu, čo by mohlo spôsobiť pokles juanu na budúci rok až k úrovni 7,4.

Graf: Hodnota amerického dolára voči čínskemu juanu za posledných 10 rokov:

Cinsky_juan_prekracuje_svoju_najslabsiu_uroven_od_financnej_krizy_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár