Honda_zatvara_svoju_jedinu_britsku_tovaren

Honda práve britskému automobilovému priemyslu udelila obrovský úder.

Japonský výrobca automobilov v utorok uviedol, že zatvorí hlavnú výrobnú prevádzku v anglickom meste Swindon, kde zamestnáva 3500 ľudí.

Honda v Swindone vyrobila viac ako 3 milióny automobilov vrámci svojho závodu, ktorý sa tam otvoril pred troma desaťročiami. V súčasnosti továreň produkuje modely Honda Civic a je schopná vyrobiť až 150 000 vozidiel ročne. Bude ukončená v roku 2021.

Swindon je jedinou automobilovou továrňou japonskej spoločnosti v Európskej únii. Vozidlá vyrobené v továrni sa vyvážajú do viac ako 70 krajín.

Reštrukturalizácia bude zahŕňať aj operácie spoločnosti Honda v Turecku, ktoré v súčasnosti ročne produkujú 38 000 sedanov. Táto továreň bude zatvorenou v roku 2021.

Prezident automobilky Honda Motor Europe – Katsushi Inoue vo vyhlásení uviedol: “Vzhľadom na bezprecedentné zmeny, ktoré ovplyvňujú náš priemysel, je nevyhnutné, aby sme urýchlili našu stratégiu elektrifikácie a zodpovedajúcim spôsobom reštrukturalizovali naše globálne prevádzky.”

Vyhlásenie spoločnosti Honda sa nezmieňuje o Brexite, ale neistota týkajúca sa budúceho obchodného vzťahu s najväčším exportným trhom Británie je jedným z tzv. veľkých mrakov, ktoré visia nad britským automobilovým priemyslom.

Súvisiace:
Firmy hovoria v súvislosti s Brexitom o “horore”
Predaj automobilov v Číne je na ceste k 1. ročnému poklesu od 90. rokov

Británia sa chystá opustiť Európsku úniu za menej ako 40 dní, ale detaily toho, čo sa stane potom, sú stále neisté. Vedenie automobilovej spoločnosti varovalo, že opustenie bloku bez dohody o ochrane obchodu by pre automobilový priemysel v krajine bolo ničivé.

Ďalšia japonská automobilka Nissan začiatkom tohto mesiaca zrušila plány na výstavbu svojho nového modelu SUV X-Trail vo svojej továrni v anglickom meste Sunderland. Ako jeden z dôvodov rozhodnutia uviedli neistotu nad Brexitom.

Ostatní výrobcovia automobilov oznámili, že plánujú zastaviť aktivity svojich tovární v období bezprostredne po Brexite, aby sa predišlo narušeniu.

Automobilka BMW uviedla, že po Brexite zatvorí svoju továreň značky Mini v Anglicku pre vykonanie 1-mesačnej údržby hneď po Brexite, pretože si nemôžu byť istí, či ponechajú všetky výrobne časti, ktoré potrebuje, ak Británia opustí Európsku úniu bez dohody.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár