Firmy_hovoria_v_suvislosti_s_Brexitom_o_horore

Pretrvávajúca neistota voči Brexitu zatlačila spoločnosti v Spojenom kráľovstve na “miesto bez návratu” a prinútilo veľký počet firiem, aby spustili svoje nákladné núdzové plány.

Päť vedúcich britských podnikateľských skupín v stredu odsúdili politikov krajiny, varujúc, že nedostatok pokrokov okolo Brexitu poškodili spoločnosti a zvýšilo sa aj riziko, kedy by Británia mohla opustiť Európsku úniu bez riadnej dohody.

V zriedkavých spoločných vyhláseniach uviedli: “Podnikatelia s hrouzou sledovali, kedy sa politici prestanú konečne zameriavať skôr na stranícke spory, než na praktické kroky, ktoré musia podniknúť na ceste vpred.”

V tomto vyhlásení varovali, že mnohé firmy “v súčasnosti zavádzajú núdzové plány, ktoré predstavujú významný odliv času a peňazí”. Uviedli, že stovky tisíc ďalších spoločností zostávajú na chaotický Brexit nepripravené.

“Toto nie je miesto, kde by sme sa mali nachádzať,” uviedli skupiny, medzi ktoré patria Britské obchodné komory, Konfederácia britského priemyslu a Federácia malých podnikov.

Kým Británia opustiť Európsku úniu, je potreba iba 100 dní. Premiérka Theresa Mayová v priebehu minulého týždňa prežila hlasovanie o dôvere, ale dohoda o rozvode, o ktorú rokovala s Európskou úniou, stále čelí náročným okolnostiam v parlamente, keď sa viac ako tretina jej strany v hlasovaní vzbúrila.

Vláda – a mnoho podnikov – zintenzívnili svoje prípravy na nepríjemný Brexit.

Obchodné skupiny varovali, že rozpad Európskej únie by znamenal “masívne” nové colné náklady a tarify, ako aj prerušenia okolo prístavov, ktoré by “zničili starostlivo postavené dodávateľské reťazce”.

Obavy z odchodu “bez dohody”

Letecký gigant Airbus vyhlásil, že by mohol byť nútený opustiť krajinu, ak nebude existovať dohoda o obchode s EÚ. Výrobca motorov pre lietadlá – Rolls-Royce začal navyšovať skladové zásoby dielov, čo by malo napomôcť minimalizáciám škôd.

Automobilky ako Nissan, BMW a Jaguar Land Rover sú tiež vo veľkej miere negatívne vystavené nepríjemnostiam.

Európska komisia v stredu zverejnila vlastné pohotovostné plány pre nepríjemný Brexit.

Uviedla, že by sa snažila minimalizovať škody na finančných trhoch tým, že umožní bankám EÚ používať derivátové zúčtovacie centrá v Spojenom kráľovstve aj rok po Brexite. Taktiež niektorým britským leteckým spoločnostiam umožní prístup do európskeho vzdušného priestoru na zabezpečenie “základnej konektivity”. Britskí občania žijúci v bloku budú naďalej považovaní za legálnych obyvateľov.

Nedá sa skryť

Zlyhanie bez dohody by pomohlo zatlačiť hospodárstvo Spojeného kráľovstva k recesii. Ale vlastná analýza vlády Spojeného kráľovstva ukazuje, že ekonomika bude zasiahnutá akýmkoľvek Brexitom.

Veľké banky vrátane Deutsche Bank, Goldman Sachs a Citi už z Veľkej Británie premiestnili časť svojich činností.

Spoločnosť Panasonic v auguste uviedla, že presunie svoju európsku centrálu do Amsterdamu. Iné firmy otvorili pobočky v Európskej únii, aby mohli pokračovať v podnikaní.

Nemecká inžinierska skupina Schaeffler uviedla, že z dôvodu neistoty v Spojenom kráľovstve zatvorí dve fabriky.

 AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár