Banky_akceptovali_iba_cast_masivnej_injekcie_likvidity_ktoru_Fed_prave_ponukol

Po najnovšej dohode o spätnom odkúpení od Federálnej rezervnej banky z New Yorku alebo repo operácií bol od bánk zaznamenaný veľmi nízky dopyt.

Primárni veritelia vo štvrtok požiadali o 18 miliárd dolárov zo 14-dňového repo obchodu Fedu, čo je pod 35 miliárd dolárov, ktoré boli vyčlenené na dennú ponuku. Táto operácia bola v posledných dňoch treťou, ktorá prekročila dopyt od bánk.

Fed taktiež vo štvrtok ponúkol jednodňové repo-operácie s limitom 120 miliárd dolárov. Banky požadovali len zhruba 29 miliárd dolárov.

Oslabujúci sa dopyt by mohol signalizovať, že banky poukazujú na obmedzenia súvahy.
Predchádzajúce operácie čelili zdravému dopytu, keďže banky sa ponáhľali opevniť svoje hotovostné rezervy. Mnoho veriteľov tak požadovalo dvojnásobok kapitálu, ktorý poskytol Fed k dispozícii.

Centrálna banka už prostredníctvom repo-operácií na peňažné trhy vyslala viac ako 200 miliárd dolárov. Tieto injekcie kapitálu boli spustené 17. septembra po tom, ako sa sadzba jednodňových pôžičiek Fedu zvýšila na 10% z plánovaných 2%. Centrálna banka taktiež nakupuje štátne dlhopisy, aby ďalej zmiernila stres na peňažnom trhu.

1991-09/2019 Graf: Sadzba Repo-operácií
Banky_akceptovali_iba_cast_masivnej_injekcie_likvidity_ktoru_Fed_prave_ponukol_graf

Tieto repo-operácie tiež prichádzajú pred koncom roka, potom čo len nedávno boli posilnené. Podľa informácií, Fed 12. decembra zvýšil svoje plánované repo-operácie naplánované na obdobie od 31. decembra do 2. januára na strop k hodnote 150 miliárd dolárov z predchádzajúcej úrovne, o objeme 120 miliárd dolárov. Centrálna banka plánuje v poslednom decembrovom týždni ponúknuť repo-operácie o hodnote viac ako 260 miliárd dolárov.

Súvisiace: Investori si myslia, že Fed opäť realizuje QE – pravedpodobne falošný optimizmus

Zvýšená ponuka pravdepodobne upokojí zvýšené napätie z úverových aktivít bánk na konci roka. Legislatíva prijatá po finančnej kríze zaväzuje firmy, aby mali v prípade núdzovej likvidity určité rezervy v hotovosti (tzv. núdzové rezervy). Na konci každého roka sa hodnotí banková likvidita rezerv a určuje koľko hotovosti musia vyčleniť. Veritelia pred testami zvyčajne požičiavajú menej finančných prostriedkov, pretože sa snažia uvoľniť svoje rezervy a pred regulačnými orgánmi preukázať likviditu.

Centrálna banka vo vyhlásení uviedla: „Aktualizovaný repo limit je „s cieľom zabezpečenia toho, aby ponuka rezerv zostala dostatočná a zmierniť riziko tlakov na peňažnom trhu, k blížiacemu sa koncu roka.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár