Investori_si_myslia_ze_Fed_opat_realizuje_QE_pravedpodobne_falosny_optimizmus

Federálny rezervný systém vynaložil veľké úsilie, aby zdôraznil, že jeho záchrana trhu s jednodňovými pôžičkami nie je tajnou verziou kvantitatívneho uvoľňovania. Wall Street však záujem nemá a nekupuje.

Septembrový prudký nárast sadzieb na jednodňové pôžičky prinútil Fed, aby podnikol dramatické kroky na zmiernenie napätia. Americká centrálna banka začala každým dňom agresívne čerpať miliardy dolárov do systému a mesačne nakupovala štátne dlhopisy v hodnote 60 miliárd dolárov.

Tieto stratégie navýšili súvahu Fedu nad 4 bilióny dolárov. A napriek kľúčovým rozdielom priniesli späť spomienky na krízové programy Fedu. Tieto programy na nákup dlhopisov, známe ako kvantitatívne uvoľňovanie alebo QE1, QE2 a QE3, boli navrhnuté tak, aby podporovali hospodárstvo a finančné trhy.

Viac ako polovica (53%) inštitucionálnych investorov verí, že Fed sa opäť angažuje v stratégiách QE. Podľa prieskumu zverejneného v stredu spoločnosťou RBC Capital Markets, len 19% z týchto investorov tvrdí, že Fed kvantitatívne uvoľňovanie nevykonáva.

Rozdiel v názoroch nie je triviálny alebo len sémantický. Ak sa investori domnievajú, že bobtnajúca súvaha Fedu a injekcie hotovosti sú verziou kvantitatívneho uvoľňovania (QE), mohlo by to katapultovať akcie na vyššie úrovne, aj keď to zamýšľaným cieľom nebolo.

Je to preto, že ako poznamenávajú v RBC, predchádzajúce kolá QE sa v rámci akciovom trhu časovo zhodovali s obdobiami „vyššieho riskovania“. Volatilita sa vytratila a trhové ocenenia stúpali.

Lori Calvasina, vedúca akciovej stratégie USA v spoločnosti RBC Capital Markets v správe ku klientom napísala: „Ak 53% našich respondentov z prieskumu … budú mať nakoniec pravdu, z histórie vyplýva, že výnosy sa skutočne zmysluplne rozšíria.“

RBC odhaduje len „mierny“ rok pre americké akcie, pričom index S&P 500 sa ku koncu roka zvýši na 3 350 bodov. To je len 5% nad súčasnou úrovňou. Očakáva sa, že trhové zisky zostanú rovnaké, zatiaľ čo príjmy sa mierne zvýšia.

Calvasina však uviedla, že QE by spôsobila výrazné zvýšenie ziskov, čím by sa jej odhady na trhu v roku 2020 ukázali príliš plaché.

Táto myšlienka môže pomôcť vysvetliť jednu zo síl poháňajúcich americké akcie, ktoré sa v posledných mesiacoch obchodujú na výrazne vyšších úrovniach. Všeobecný americký index S&P 500 sa od konca augusta zvýšil o 9%. Nasdaq v priebehu rovnakého obdobia rástol až o 11%.

Zjavnými faktormi rastu sú zmiernenie obchodného napätia a ustupujúce obavy z recesie. Stále rastúci počet analytikov na trhu sa však domnieva, že hotovostné injekcie Fedu akciové trhy tiež podporujú.

Fed čerpá rozsiahle objemy hotovosti

Otrasy na trhu s jednodňovými pôžičkami počas tohto roka prekvapili mnohých investorov. Nárast v nákladoch na prijaté úvery a pôžičky naznačil, že bola porušené nastavenie finančných trhov. Náhle nastal nedostatok hotovosti.

Fed zakročil a konal ako inštalatér čerpaním obrovského množstva hotovosti. Stratégia fungovala a spôsobila, že náklady na prijaté pôžičky sa dostali späť do súladu.

Problémy však nemusia zmiznúť. Fed bol nútený čerpať čoraz viac peňazí, aby dosiahol požadovaný efekt.

Centrálna banka tiež prisľúbila, že do jari 2020 mesačne minú 60 miliárd dolárov na nákup štátnych dlhopisov, ktoré sú krátkodobými americkými dlhovými záväzkami.

Napríklad Fed v stredu vykúpil ďalšiu aukciu štátnych pokladničných poukážok o objeme 7,5 miliardy dolárov, čo malo za následok silný dopyt. Fed dostal od finančných inštitúcií ponuky vo výške 35 miliárd dolárov, čo je takmer päťnásobok ponuky.

Celkovo povedané, súvaha Fedu sa od septembra navýšila o viac ako 300 miliárd dolárov na 4,1 bilióna dolárov. Toto navýšenie takmer zvrátilo nedávne snahy o zmenšenie súvahy.

Nákup krátkodobého dlhu je kľúčovým rozdielom medzi dnešnými stratégiami a tými ktoré boli vykonané po kríze v roku 2008. V tom čase Fed udržoval lacné náklady na pôžičky, pomocou nákupu dlhodobých štátnych dlhopisov. To viedlo k zníženiu úrokových sadzieb štátnych dlhopisov, ktoré slúžia ako referenčný bod pre hypotéky, pôžičky pre automobily a iné formy úverov.

Vedúci predstaviteľ Fedu, Jerome Powell novinárom počas tlačovej konferencie v októbri, poznamenal: „Naše nákupy štátnych dlhopisov by sa nemali zamieňať s rozsiahlymi programami nákupu aktív, ktoré sme nasadili po finančnej kríze.“ Dnešné kroky „by nemali výraznejšie ovplyvniť dopyt a ponuku po dlhodobejších cenných papieroch alebo finančných podmienkach, ktoré sa týkajú širšieho zmyslu.“

„Náročný odchod“

Investori však zásadný rozdiel nevidia. V oboch prípadoch Fed čerpá značné množstvo peňazí. A investori v takýchto obdobiach boli tak nútení, aby v takomto prípade viac riskovali.

Peter Boockvar, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Bleakley Advisory Group, v utorok v poznámke pre klientov uviedol: „Fed však chce definovať, čo robí, účastníci trhu to vnímajú ako QE4 s kompletnou infláciou cien čo sa týka aktív, ktorá je súčasťou programov QE.“

Lisa Shalett, hlavná investičná riaditeľka spoločnosti Morgan Stanley Wealth Management, v pondelok uviedla, že likvidita Fedu vedie k „navýšeniu finančného ocenenia“.

To by samozrejme mohlo sťažiť, aby Fed prestal zvyšovať veľkosť svojej súvahy. Mohlo by to samozrejme aj vystrašiť investorov a riskovať pokles trhu, ktorý poškodzuje dôveru podnikov a domácností.

Boockvar nakoniec uviedol: „Je tak ľahké vkladať systému financie, ale je veľmi náročné je ich zo systému sťahovať.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár