Brexit_a_jeho_dalsia_rana_pre_britsky_automobilovy_priemysel

Automobilka Ford oznámila, že plánuje zatvoriť továreň vo Walese, čo predstavuje ďalší úder pre britský priemysel, ktorý je spustošený slabým predajom automobilov a neistotou v súvislosti s Brexitom.

Americká automobilka uviedla, že do septembra 2020 zavrie svoju továreň v Bridgende, keď jej končí kontrakt na dodávku motorov pre firmu Jaguar Land Rover. V továrni pracuje približne 1 700 ľudí.

Ford poznamenala, že situácia okolo Brexitu neovplyvnila ich rozhodnutie. Spoločnosť však predtým varovala, že ak by Británia opustí Európsku úniu bez toho, aby chránila obchod, povedie to k uzavretiu továrne.

V januári automobilka uviedla, že odchod z bloku by ju v roku 2019 stál 800 miliónov dolárov.

David Bailey, profesor na Birmingham Business School, poznamenal: “Stanovisko spoločnosti Ford bolo celkom jasné, že neistota okolo Brexitu vyvoláva veľké problémy týkajúce sa ich budúcnosti v Spojenom kráľovstve.”

Vedúci predstavitelia automobilového priemyslu varovali, že chaotický Brexit by zasiahol dodávateľské reťazce a narušil výrobu. Pokračujúca neistota týkajúca sa budúcich obchodných podmienok spôsobila prudký pokles investícií.

Medzi zasiahnuté oblasti tak patrili továrne v Spojenom kráľovstve. Kľúčový prieskum zverejnený v pondelok naznačil, že britský spracovateľský priemysel prvýkrát od júla 2016 zaznamenal kontrakciu.

Duncan Brock, riaditeľ inštitútu Chartered Institute of Procurement and Supply, poznamenal: “Firmy vyjadrili svoje hlboké znepokojenie nad pokračujúcimi vplyvmi Brexitu, pretože niektoré dodávateľské reťazce boli z Veľkej Británie presmerované, čo viedlo k poklesu celkových nových objednávok, prvýkrát od októbra.”

Automobilka Honda vo februári uviedla, že v roku 2021 zatvorí svoju hlavnú továreň v Anglicku, ktorá zamestnáva 3 500 ľudí. Závod v Swindone v súčasnosti produkuje viac ako 150 000 automobilov modelu Civic, pre viac ako 70 krajín.

Súvisiace:
Brexit “bez dohody” môže zasiahnuť 100 000 nemeckých pracovných miest
Takmer pol milióna britských firiem čelí významným finančným obmedzeniam

Ďalší japonský výrobca automobilov Nissan, v tom istom mesiaci zrušil plány na výrobu svojho nového SUV X-Trail vo svojej továrni v Sunderlande. Ako jeden z dôvodov tohto rozhodnutia uviedol neistotu týkajúcu sa Brexitu.

V marci, automobilka Nissan uviedla, že tiež bude chcieť ukončila výrobu dvoch luxusných vozidiel v Británii.

Spoločnosti už prosili britskú vládu o jasné kroky ohľadom Brexitu, avšak krajina sa dostala do politickej krízy. Premiérka Theresa Mayová odstúpila a nie je jasné, kedy – alebo ako Brexit nastane a za akých podmienok.

Bailey poznamenal, že Ford, ktorý reorganizuje svoje operácie v Európe, sa môže nakoniec rozhodnúť uzavrieť svoju poslednú hlavnú továreň v Spojenom kráľovstve – továreň pre dieselové motory vo východnom Londýne.

Nakoniec dodal: “Môžeme vidieť koniec celej výroby spoločnosti Ford v Británii.”

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár