Ford-prepusti-3800-zamestnancov-v-Europe

Výrobca automobilov Ford v dnešnom dni oznámil, že v nasledujúcich troch rokoch plánuje v Európe zrušiť 3 800 pracovných miest, aby zaviedol “štíhlejšiu” štruktúru, keďže sa zameriava na výrobu elektrických automobilov.

Automobilka Ford plánuje v Nemecku zrušiť 2 300 pracovných miest v rámci vývoja výroby a administratívy, v Spojenom kráľovstve 1 300 miest a 200 miest v iných častiach Európy. Ďalej uviedla, že v Európe zachová približne 3 400 inžinierskych pozícií zameraných na dizajn a vývoj vozidiel, spolu s vytvorením súvisiacich služieb.

Revízia neovplyvní cieľ spoločnosti Ford ponúknuť do roku 2035 plne elektrický vozový park. Spoločnosť očakáva, že výroba jej prvého osobného elektrického automobilu vyrobeného v Európe sa začne ešte počas tohto roka.

Martin Sander, generálny riaditeľ skupiny Ford pre Model e v Európe poznamenal: “Sú to ťažké rozhodnutia, ktoré sa neprijímajú ľahko. Uvedomujeme si neistotu, ktorú to vytvára pre náš tím, a ubezpečujem ich, že im v nasledujúcich mesiacoch poskytneme plnú podporu.”

“Pripraviť cestu k trvalo ziskovej budúcnosti spoločnosti Ford v Európe si vyžaduje rozsiahle opatrenia a zmeny v spôsobe vývoja, výroby a predaja vozidiel značky Ford. To ovplyvní organizačnú štruktúru, talenty a zručnosti, ktoré budeme v budúcnosti potrebovať.”

Reštrukturalizácia spoločnosti Ford prichádza v čase, keď sa spoločnosť dvíha z popola po náročných výsledkoch za štvrtý štvrťrok, ktoré boli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nižšie o 11 miliárd dolárov a o 1,1 miliardy dolárov zaostali za vlastným plánom automobilky. Finančný riaditeľ spoločnosti Ford John Lawler pripísal zhoršené výsledky spoločnosti najmä problémom s realizáciou a riadením dodávateľského reťazca, keďže výrobca vozidiel za minulý rok nedosiahol očakávaný predaj o 100 000 vozidiel.

Farley 3. februára poznamenal: “Musíme zmeniť náš systém nákladov,” … “Vieme, po čom musíme ísť. Rád by som vám poskytol všetky metriky a všetky konkrétne nedostatky, ktoré vidíme. Ale viete, či už je to absencia, počet sekvenčných centier, počet káblových zväzkov, ktoré máme, vieme, o čo sa jedná.”

Farley vtedy naznačil, že riešením snahy spoločnosti Ford ohľadom zefektívnenia nie je len znižovanie počtu pracovných miest:

Uviedol: “Sú to možnosti, ktoré by sme mohli urobiť v krátkodobom horizonte, ale nechcem, aby sa znížil len výstup bez toho, aby sa prepracovala pracovná stratégia. Musí to byť udržateľné, a tak o tom v súčasnosti uvažujeme.”

Konkurencia automobiliek v rámci elektromobilov

Automobilky sa dostali do tesného závesu v snahe získať podiel na trhu, keďže stále viac na trh vstupujú nové a cenovo konkurencieschopné elektromobily.

Počas prezentácie výsledkov za štvrtý štvrťrok Farley poznamenal, že podnikanie spoločnosti Ford v oblasti elektrických vozidiel ešte nie je ziskové – rok po tom, ako ho oddelil od podnikania spoločnosti v oblasti spaľovacích motorov a zvýšil očakávané investície do elektrických vozidiel a ďalších technológií na 50 miliárd dolárov (do roku 2026).

Spoločnosť 30. januára oznámila plány na zvýšenie výroby a zníženie cien svojho elektrického crossoveru Mustang Mach-E, a to v priebehu niekoľkých týždňov po tom, ako konkurenčná spoločnosť Tesla znížila ceny modelov predávaných v USA a ceny svojho Modelu 3 a Modelu Y v Európe.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár