Brexit_uz_britsku_ekonomiku_tyzdenne_stoji_£_440_milionov

Brexit znižuje britské verejné financie o 440 miliónov libier. S týmto odhadom prišiel nový výskum, ktorý zistil, že ekonomika Spojeného kráľovstva je už o 2,1% slabšia, ako by bola, keby sa krajina rozhodla zostať v Európskej únii.

V správe Centra pre európsku reformu (CER) sa zistilo, že – z dôvodu nižších daňových príjmov – je vplyv hlasovania o opustení EÚ na verejné financie v ročnej hodnote 23 miliárd libier.

Zistenia úplne vyvrátili nedávne tvrdenie premiérky Theresy Mayovej, že sa výrazne navýši financovanie NHS z “dôvodu lepšieho stavu financií po Brexite”, keď Británia prestane platiť do rozpočtu EÚ.

Vládne výhody Brexitu sú mýtusom

John Springford, ktorý je zástupcom riaditeľa CER a autorom správy, poznamenal: “Vieme, že vládne výhody pre Brexit sú mýtusom.”

“Toto hlasovanie stojí každým týždňom štátnu pokladnicu 440 miliónov libier, čo je oveľa viac ako Spojené kráľovstvo niekedy prispelo k rozpočtu EÚ. O dva roky po referende teraz vieme, že hlasovanie o Brexite hospodárstvo vážne poškodilo.”

Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť (OBR) – nezávislý špeciálny orgán pre štatistiky – takisto predpovedal, že Brexit zvýši deficit a dlh Spojeného kráľovstva, čo naopak vyžaduje zvýšenie daní, zníženie výdavkov alebo obe opatrenia.

Podľa OBR je to preto, že existuje silný dôkaz, že Spojené kráľovstvo je uzavretejšie pre obchod, investície a migráciu, akonáhle opustí EÚ a následne nastane zníženie daňových príjmov.

Ako odlišné by bolo zotrvanie v Eurozóne?

Správa je založená na štatistickom modeli, ktorý by porovnal súčasný hospodársky stav Británie s hypotetickým scenárom, v ktorom krajina v júni 2016 zahlasovala za členstvo v EÚ.

Model “pre zotrvanie” bol vytvorený zistením toho, ktoré krajiny OECD z pohľadu na HDP, spotreby a investícií najlepšie odzrkadľovali výkonnosť ekonomiky Spojeného kráľovstva počas 20 rokov (do referenda). Týmito krajinami boli Kanada, Japonsko, Maďarsko a USA, ako aj niekoľko ďalších (väčšinou) európskych krajín.

Súvisiace: Brexit môže spôsobiť že britský automobilový priemysel “vyhynie”

Odhad na úrovni 2,1% je výsledkom nižšej produkcie a klesajúcich investícií, keďže podniky čelia hlbokej neistote okolo britského odchodu z EÚ. To zase znamená, že daňové príjmy sú nižšie a vláda je preto nútená požičiavať si viac na financovanie verejných služieb a splácanie svojho deficitu.

Vlastná vládna analýza nákladov pre rôzne výsledky, ktorá vyšla v januári, odhaduje, že 1% rast HDP by sa rovnal dodatočnej pôžičke o objeme 11 miliárd libier. Vzhľadom na to, že doterajšie odhadované náklady predstavovali 2,1%, znamená to, že každým rokom by si museli požičiavať ďalších 23 miliárd libier.

Stručne povedané, hoci Británia ešte neopustila EÚ, Brexit ju už týždenne stojí 440 miliónov eur.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár