Čoskoro môže byť britským občanom s nadváhou oznámené, že zhadzovanie kíl by mohlo viesť k prospechu ich osobných financií, rovnako ako ich miery okolo pása.

Verejné zdravotníctvo Veľkej Británie cez NHS chce povzbudiť podniky k tomu, aby odmeňovali zamestnancov, ktorí sa budú snažiť o stratu nadváhy a udržanie zdravého životného štýlu.

Najpredávanejšie noviny Veľkej Británie – The Sun tento program nazvali “Libra za libru” a táto iniciatíva je súčasťou plánu na riešenie nedostatku financií NHS, ktorý by mal podľa odhadov do roku 2020 dosiahnuť úroveň 30 miliárd libier (48 miliárd dolárov).

Súvisiace: Zákaz Coca-Coly môže ušetriť 141-tisíc deťom obezitu

Vedúci predstavitelia NHS plánujú požiadať vládu o 8 miliárd libier, ale zvyšok peňazí by mal pochádzať z úspor, vrátane zníženia výdavkov súvisiacich s chorobami vysokej hmotnosti.

NHS poznamenala: “Ako Náš národ stále hromadí kilá okolo pásu, musíme neustále hromadiť miliardy britských libier vo forme budúcich daní, len na to, aby sme zaplatili možnosti, ako predchádzať chorobám obezity.”

Podľa oficiálnych údajov až takmer dve tretiny dospelých občanov trpí nadváhou alebo obezitou, čo postihuje najmä nízkopríjmové skupiny.

Vyššiu mieru obezity má už len hŕstka krajín, vrátane USA, Mexika a Austrálie.

Zamestnancom, ktorým sa podarí obmedziť svoje nezdravé návyky by mala byť ponúknutá hotovosť, nákupné poukážky alebo ceny. NHS sa odmietla vyjadriť k pravdepodobnej veľkosti stimulov, ale uviedla, že niektoré z finančných prostriedkov by mohli pochádzať od daňových poplatníkov.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie: “Obézni ľudia majú vyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, degeneratívnych kĺbových ochorení a niektorých druhov rakoviny.”

Návrh NHS prichádza zhruba šesť mesiacov pred voľbami vo Veľkej Británii, čo nasleduje po podobnom úsilí spoločností v USA, s cieľom podporiť svojich zamestnancov, aby boli fit.

Dúfa, že ušetria peniaze a znížia počet dní, kedy sú ľudia doma kvôli týmto chorobám. NHS ďalej uviedla, že absencia so súvisiacimi chorobami stojí ročne britských zamestnávateľov a daňových poplatníkov 35 miliárd dolárov.

Súvisiace: Dubaj bude svojim obyvateľom platiť zlatom, ak budú chudnúť

Jednotlivcom tak ročne uchádza 6,4 miliardy dolárov vo forme ušlého zárobku.

Existuje aj množstvo dôkazov. Štúdia spoločnosti Mayo Clinic, ktorá bola označená za najlepšiu americkú nemocnicu v roku 2014 zistila, že ak sa ľuďom mesačne ponúklo 20 dolárov, až 62% obéznych ľudí sa darilo plniť svoje ciele chudnutie.

A iba 26% ľuďom, ktorým sa neplatili žiadne finančné stimuly, sa podarilo dosiahnuť ich ciele.

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár