Tato-britska-banka-presla-na-4-dnovy-pracovny-tyzden-bez-znizenia-platov

Britská banka zaviedla 4-dňový pracovný týždeň pre všetkých svojich zamestnancov bez zníženia platov, pričom uviedla, že je doteraz najväčšou britskou spoločnosťou, ktorá takýto krok urobila.

Atom Bank v utorok oznámila, že taktiež znížila týždenný pracovný čas svojich 430 zamestnancov na 34 z 37,5 hodín a očakáva, že väčšina zamestnancov si vezme voľno buď v pondelok alebo v piatok. Zmena je dobrovoľná a znamenala by, že zamestnanci budú pracovať o niečo dlhšie.

Podľa vyjadrení spoločnosti, politika, ktorá nadobudla účinnosť 1. novembra, bola zavedená s cieľom podporiť „duševnú a fyzickú pohodu“ zamestnancov spoločnosti Atom a zlepšiť produktivitu. Väčšina zamestnancov na nový pracovný týždeň aj prešla.

Generálny riaditeľ banky Atom – Mark Mullen vo vyhlásení uviedol: “Štvordňový týždeň poskytne našim zamestnancom viac príležitostí venovať sa svojim vášňam, tráviť čas so svojimi rodinami a budovať zdravšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.”

Mullen povedal, že skúsenosti spoločnosti Atom počas pandémie „vyvrátili mnohé z mýtov o modernom pracovisku“, vrátane potreby práce v kancelárskom prostredí.

Súvisiace:
Výhody 4-dňového pracovného týždňa potvrdzuje ďalšia spoločnosť
Microsoft vyskúšala 4-dňový pracovný týždeň. Produktivita vyskočila o 40%

Spoločnosť Atom bola spustená v roku 2016, ako mobilná banka. Prostredníctvom svojej aplikácie ponúka sporiace účty, podnikateľské úvery a hypotéky.

Pracovníci sa už dlho dožadujú väčšej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Dve štúdie na Islande v rokoch 2015 až 2019, ktoré testovali 4-dňový pracovný týždeň za rovnakú mzdu, nezistili žiadny zodpovedajúci pokles produktivity medzi účastníkmi a zaznamenali rozsiahly nárast pohody zamestnancov.

A keďže pandémia zatlačila milióny ľudí k práci na diaľku, volanie po zvýšenej flexibilite bolo len hlasnejšie.

Elephant Ventures, spoločnosť zaoberajúca sa softvérom a dátovým programovaním v New Yorku, uviedla, že po úspešnom testovaní v auguste 2020 natrvalo prešla na 4-dňový pracovný týždeň.

Mullen povedal, že 5-dňový pracovný týždeň, ktorý je prežitkom 20. storočia, už „nezodpovedá účelu“ a dúfa, že príklad banky Atom bude nasledovať viac spoločností.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár