Tisíce Britov sa tak obávajú zo straty ich prístupu k Európskej únii, keďže podali rozsiahle objemy žiadostí o vydanie pasov z iných krajín bloku.

Kancelárie veľvyslanectiev a konzulátov v Nemecku, Taliansku, Švédsku, Poľsku a Maďarsku čelili nárastu záujmu a to iba niekoľko dní bezprostredne po tzv. referende ohľadom Brexitu.

Nemecké veľvyslanectvo v Londýne počas dňa po referende čelilo zhruba 200 hovorom a e-mailom, čím sa objemy žiadostí nad bežnú úroveň až zdesaťnásobili. Ich objem mierne spomalil, ale denne stále kontaktuje ambasádu okolo 100 ľudí.

Talianska ambasáda vo Veľkej Británii uviedla, že po referende od ľudí dostala zhruba 500 žiadostí o talianske občianstvo.

Hovorca dodal: “Za rok ich zvyčajne dostaneme okolo 10.”

Švédska agentúra pre migráciu v troch týždňoch po hlasovaní uviedla, že zaznamenala šesťnásobný nárast žiadostí o občianstvo. Zvyčajne z Veľkej Británie dostávali iba 20 žiadostí týždenne, ale tieto objemy sa rýchlo zvýšili na takmer 120 týždenne.

Poľsko a Maďarsko sú taktiež svedkami zvýšeného záujmu. Poľské veľvyslanectvo pred referendom ohlásilo desiatky žiadostí. Po hlasovaní okolo Brexitu dostali takmer 350 e-mailov, so žiadosťou o občianstvo.

Maďarský konzulát v Londýne poznamenal, že ho v nadväznosti na hlasovanie kontaktovalo okolo 150 ľudí, v porovnaní s menej ako dvoma mesačne.

Súvisiace: Nákup občianstva: Ktoré národy ho ponúkajú a za koľko?

Mnoho z nich sa obrátilo aj na Írsku republiku, pretože občania Spojeného kráľovstva s írskymi rodičmi alebo starými rodičmi majú nárok na cestovné pasy.

Írsky minister zahraničných vecí a obchodu, Charlie Flanagan na konci júna poznamenal: “V nadväznosti na referendum v Spojenom kráľovstve, sme zaznamenali prudký nárast záujmu o írske pasy v Severnom Írsku, Veľkej Británii a inde.”

Povedal, že nárast žiadostí povedie k “výraznému tlaku v systéme.”

Severné Írsko je súčasťou Spojeného kráľovstva a preto opustí EÚ, ak nastane Brexit.

Armand Artoni, ktorý je zakladateľom poradenskej agentúry okolo občianstiev – Artoni Capital povedal, že hlavným spôsob, akým ľudia mohli získať občianstvo inej krajiny v EÚ, je to, že preukážu, že máju predkov alebo pôvod v konkrétnej krajine. Ale niektorí sa môže pokúsiť zabezpečiť občianstvo prostredníctvom aj investičných programov.

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár