Bohati_investori_su_prevazne_optimisticki_voci_Britanii_po_Brexite

Podľa nového štvrťročného prieskumu spoločnosti UBS, väčšina bohatých britských investorov so sídlom v Británii ráta s ekonomickým rastom napriek neistote v súvislosti s odchodom Británie z EÚ.

Do štúdii spoločnosti UBS Global Wealth Management bolo zapojených viac ako 3 600 celosvetových investorov a podnikateľov s minimálnou výškou investovateľných aktív v hodnote 1 milión dolárov. Skúmajúc len britských investorov s vysokým čistým imaním, ktorý predstavujú 338 zúčastnených prieskumu, viac ako 60% z nich boli optimistickí ohľadom vývoju britskej ekonomiky v nasledujúcej dekáde. Zatiaľ čo 44% malo pozitívne vízie pre najbližších 12 mesiacov.

Brexit s pozitívnym dopadom na ekonomiku Veľkej Británie vidí 41% týchto investorov, zatiaľ čo 35% je opačného názoru. Zvyšných 24% investorov verí v neutrálny dopad na ekonomiku.

Jedným z prominentných jednotlivcov, ktorý vyjadrili optimistický názor k Británii je miliardár Warren Buffett. Na výročnom stretnutí akcionárov Berkshite Hathaway v Omahe, štátu Nebraska, Buffett – prezident a CEO spoločnosti povedal, že spoločnosť “by s radosťou investovala peňažné prostriedky do Spojeného kráľovstva”.

Buffett poznamenal: „Ak zajtra obdržím telefonát a niekto mi povie, že vlastní spoločnosť v hodnote niekoľkých miliárd libier, o ktorej si myslí, že by bolo pre mňa zmysluplné ju podobne ako Berkshire vlastniť, tak by som hneď nasadol do lietadla a prišiel by som.”

Buffett dodal: „Veríme v dohodu Spojeného kráľovstva alebo v Európe bez ohľadu na to ako Brexit dopadne,“ … „Nie som síce Angličan, ale mám pocit, že bola chyba zvoliť si odchod z EÚ.. to však neovplyvní moju chuť realizovať veľkú akvizíciu v Spojenom kráľovstve.“

Zameranie na akcie zahraničných spoločností

Zatiaľ čo prejav dôvery môže byť dobrou správou pre britských politikov, analytici banky UBS britským investorom radia medzinárodné rozšírenie portfólia. Vo výskume varovali, že dôvera v domáci trh by sa nemala spájať s „home bias“ (čo predstavuje zameranie na akcie domácich spoločností).

James Mulford, vedúci oddelenia britských investícii v spoločnosti UBS Global Wealth Management poznamenal: „Prostredníctvom „home bias“ sa portfólio stáva vnímavejšie na politické a iné domáce riziká, ale zmiešané aktíva a ďalšie trhy predstavujú aktíva, ktoré sú diverzifikovanými investíciami a vytvárajú lepšie výnosy, ktoré reflektujú riziká z dlhodobejšej perspektívy.”

Súvisiace:
Warren Buffett chce investovať do Británie. Je to dobrý nápad?
Takmer pol milióna britských firiem čelí významným finančným obmedzeniam

Caroline Simmonsová, zástupkyňa hlavného predstaviteľa investičnej kancelárie UBS Global Wealth Management, dodala: „Naďalej odporúčame zaistenie rizika z dôvodu negatívneho vývoja britkej libry a globálnu diverzifikáciu s cieľom vyhnúť sa politickým rizikám.

Vzostup „zombie spoločností“

Väčšiu obozretnosť spôsobila analýza, ktorej výsledkom je zistenie, že finančne nestabilné “zombie spoločnosti” predstavujú vyraznú hrozbu pre ekonomiku Spojeného kráľovstva. Takzvané zombie spoločnosti sú spoločnosti, ktoré by skolabovali v normálnom ekonomickom cycle, ale vďaka ultra-nízkym úrokovým sadzbám sú schopné naďalej fungovať.

Podľa analýzy spoločnosti KPMG, rast významu “zombie spoločností” môže limitovat produktivitu Spojeného kráľovstva a zhoršovať dopad ekonomického poklesu.

Spoločnost KPMG analyzovala aktuálne účty 21 000 súkromných spoločností a pri tom zistila, že u šest z desiatich spoločností sa prejavil minimálne jeden zo znakov zombie firmy. Štúdia tiež zistila, že 8% spoločnosti prejavilo tri a viac symptómov – avšak analytici uviedli, že rastúce úrokové miery a zatiaľ nepublikované najaktuálnejšie dáta môžu spôsobiť, že percento daných spoločností môže byť až na úrovni 14%.

Yael Selfin, hlavný ekonóm KPMG v Spojenom kráľovstve varoval, že rast zombie spoločností „predstavuje a aj naďalej bude predstavovať prekažku pre britsku produktivitu a bude negatiíne vplývať na skupinu G7 a väčšinu Európy.“

Preložila: Jana Vránková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár