Ceny_pohonnych_hmot_vo_Francuzsku_Policia_na_demonstrantov_strielala_slzny_plyn_1

Polícia strieľala slzný plyn a používala vodné delá na rozptýlenie demonštrantov v Paríži, ktorí boli rozhnevaní nad rastúcimi nákladmi na pohonné látky a hospodársku politiku prezidenta Emmanuela Macrona. Jedná sa tak o druhý víkend protestov “žltej vesty”, čo vo Francúzsku spôsobilo narušenia.

Niekoľko stoviek demonštrantov sa zhromaždilo na Champs Elysees, kde čelili vyslanej polícii, ktorá im mala zabrániť dostať sa k blízkosti prezidentského palácu – Elysee.

Niektorí demonštranti spievali národnú hymnu, zatiaľ čo iní mali so sebou slogany: “Macron by mal rezignovať” ako aj “Macron je zlodej”.

Už viac ako týždeň demonštranti, oblečení do fluorescenčných žltých búnd, ktoré musia mať všetci motoristi vo Francúzsku vo svojich autách, blokovali diaľnice po celej krajine s horiacimi barikádami a pomaly sa pohybujúcimi konvojmi nákladných automobilov, ktoré bránili prístupu do skladov palív, nákupných centier a niektorých tovární.

Sú proti vyššiemu zdaňovaniu nafty a benzínu, ktoré Macron predstavil v minulom roku, čo malo povzbudiť ľudí, aby sa snažili preorientovať na ekologickejšiu dopravu. Popri tejto dani vláda ponúkla stimuly pre nákup zelených alebo elektrických vozidiel.

Ceny_pohonnych_hmot_vo_Francuzsku_Policia_na_demonstrantov_strielala_slzny_plyn

Bezpečnostné sily sa obávali, že extrémisti z ľavice a extrémnej pravice môžu preniknúť do demonštrácií a vystupňovať výzvy pre skludnenie davu. Denis Jacob, ktorý je generálnym tajomníkom policajnej únie podľa odhadov uviedol, že len v Paríži môže protestovať okolo 30 000 ľudí.

“Vieme o účasti ultrapravicových a ďalších provokatéroch. Taktiež je možné očakávať gangy z predmestia a tzv. “čierne bloky”.

Len v samotnom Paríži malo byť v sobotu 3000 policajtov, pričom bezpečnostné sily musia riešiť aj demonštráciu proti sexuálnemu násiliu, futbalovému zápasu a ragby, ktoré sa budú konať v hlavnom meste, počas rovnakého dňa.

Minulú sobotu, kedy sa prvých demonštrácií “žltých viest” po celom svete zúčastnilo takmer 300 000 ľudí, denné tržby maloobchodníkov podľa spotrebiteľských skupín klesli o 35 percent.

Protesty sa šíria

Nepokoj je dilemou pre Macrona, ktorý sa postavil ako jeden zo svetových lídrov proti klimatickým zmenám, ale bol zosmiešovaný že nemá kontakt s bežnými občanmi a bojuje aj proti poklesu popularity.

Napriek tomu, že sa vláda snažila byť pokojnou, tieto protesty sa rozšírili aj na francúzske územia v zahraničí, vrátane ostrova Réunion v indickom oceáne, kde taktiež horeli vozidlá.

Ministerstvo vnútra Francúzska vo štvrtok uviedlo, že tento rozruch spôsobil dve úmrtia a 606 zranených.

Zatiaľ čo hnutie, ktoré nemá žiadneho vodcu, začalo ako reakcia na vyššie ceny pohonných hmôt, v rámci 18-mesačnej vlády Macrona, z dôvodu širšej frustrácie získava na popularite.

Od svojho príchodu k moci Macron čelil odborovým a pouličným demonštráciami proti jeho zmenám ohľadom Zákonníka práce a prehodnotil aj pôsobnosť silne zadlženého štátneho železničného operátora. Zahraniční investori si jeho administratívu vo veľkej miere obľúbili.

Avšak politickí nepriatelia ho označili ako “prezidenta bohatých” keďže ukončil daň na bohatých, avšak voliči sa zdajú byť naozaj rozhnevaní, pričom popularita 40-ročného prezidenta sa znížila na takmer 20 percent.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, WSJ

Facebook komentár