Prezidentske_volby_vo_Francuzsku_co_potrebujete_vediet_2017

Svet sa v súčasnosti zameriava na Francúzsko, kde sa voliči počas zajtrajšieho dňa zúčastnia volieb, aby si vybrali svojho ďalšieho prezidenta. Pred hlasovaním, ktoré je označované ako za jedny z najnejasnejších volieb vo francúzskej politike, vám prinášame pohľad na kľúčové detaily.

Prečo sú tieto voľby dôležité?

Francúzsko je druhým najväčším hospodárstvom v eurozóne a siedmych najväčším vo svete. Jeho prezident má dostatočné právomoci na ovplyvňovanie hospodárskej a politickej cesty krajiny.

Okrem toho tieto voľby sa uskutočňujú v čase, kedy sa francúzski občania čoraz viac zaoberajú bezpečnostnými záležitosťami, keďže táto krajina čelila niekoľkým teroristickým útokom a čelí vysokej miere nezamestnanosti a nízkemu hospodárskemu rastu od obdobia poslednej krízy v roku 2008. Návrhy kandidátov ukazujú, že bez ohľadu na výsledok tieto voľby budú nielen formovať budúcnosť Francúzska, ale aj Európskej únie.

Vincent Juvyns, ktorý je analytikom spoločnosti JPMorgan Asset Management poznamenal: “Keďže dvaja kandidáti francúzskych prezidentských volieb vyjadrili túžbu pracovať na volebnom systéme ohľadom “Frexitu”, tieto voľby samozrejme budú mať dôsledky aj za hranicami Francúzska.”

Súvisiace: Francúzsky prezidentský kandidát chce 100% daň pre bohatých

“Avšak aj keď legislatívne prekážky k “Frexit-u” sú vysoké, nie je možné v tomto štádiu povedať, že nebude skutočnosťou. V takejto situácii by bol európsky projekt určite ohrozený, volatilita by na finančných trhoch začala narastať a mohli by sme sa dostať do situácie, ktorá by sa minimálne podobala európskej dlhovej kríze v roku 2012.”

Po prvýkrát za posledných 15 rokov má krajná pravica realistické šance na získanie moci. Je to taktiež poprvýkrát v modernom Francúzsku, kedy sa súčasný prezident nesnaží získať voličov aj v druhom funkčnom období.

Koľko kandidátov bojuje o post prezidenta?

K dispozícii je 11 kandidátov, z ktorých štyria tvoria zoznam členov s najvyššími podielmy. Anketa zverejnená spoločnosťou Elabe v piatok ráno ukázala, že centristický a nezávislý kandidát Emmanuel Macron by v prvom kole zvíťazil s 24 percentami hlasov, tesne za ním by nasledovala pravicová kandidátka Marine Le Pen s 21,5 percentnou podporou. Konzervatívny kandidát Francois Fillon by sa umiestnil na treťom mieste s 20 percentami a lavicový predstaviteľ Jean-Luc Melenchon by bol štvrtý s 19,5 percentami.

Všetky prieskumy verejnej mienky ukázali, že tieto voľby sú výsledkami príliš blízko pri sebe.

Prečo existujú dve kolá hlasovania?

Francúzsko využíva systému dvoj-kolového hlasovania. Prezident môže byť zvolení túto nedeľu, ak by jeden z kandidátov získal úplnú väčšinu, ale prieskumy naznačujú, že je to nepravdepodobné. V dôsledku toho sa očakáva súboj medzi dvoma hlavnými kandidátmi, ktorý je naplánovaný na 7. mája.

Prezidentske_volby_vo_Francuzsku_co_potrebujete_vediet_2017_2

Kedy budeme poznať výsledky?

Volebné miestnosti by sa mali uzavrieť v nedeľu, v čase od 19.00 hod (vo veľkých mestách, ako v Paríži o 20.00 hod.). Predbežné výsledky by mali byť podľa očakávaní známe okolo 21.00 hodín parížskeho času, čo je o niečo neskôr ako zvyčajne, pretože by tak blízke súboje mohli komplikovať a odďaľovať výsledky. V nedávnej histórii Francúzsko nikdy nemalo súboj, ktorý by bol tak blízky, pričom dvaja hlavní kandidáti boli zvyčajne vždy celkom jasní.

Čo sa udeje po prezidentských voľbách?

S plánovaným druhým kolom prezidentských volieb, vo Francúzsku uskutočnených 7. mája sa očakáva oficiálne potvrdenie nového prezidenta, už 11. mája. Juvyns z JPMorgan poznamenal: “Oficiálna návšteva nového prezidenta sa uskutoční najneskôr v nedeľu 14. mája.”

Dodal, že vytvorenie ďalšej vlády bude závisieť od toho, kto bude zvolený. “V prípade Francoisa Fillona alebo Emmanuela Macrona budú teoreticky schopní vytvoriť stabilnú vládu, pretože v oboch táboroch majú širokú priamu alebo nepriamu podporu. Pri Marine Le Penovej a Jean-Luc Melenchona to môže byť náročnejšie, vzhľadom na nízku podporu ostatných politikov a tiež preto, lebo v júnových parlamentných voľbách by sa mohli zaviazať spolupracovať s inými politickými stranami, ako tie ktoré budú vo vláde.”

Súvisiace: Euro by po víťazstve Le Penovej mohlo dosiahnuť 15-ročné minimá

Ako budú trhy po nedeľných voľbách reagovať?

Vo včerajšej správe United Overseas Bank uviedli: “Myslíme si, že významná škoda pre menu euro bude nasledovať ak sa do druhého kola volieb dostanú obaja kandidáti – Le Penová, ako aj Melenchon.”

Najhorším prípadom pre trhy by bolo, keby sa otvorili dvere týmto lavicovým alebo pravicovým kandidátom a UOB verí, že pre takýto scenár je len 25-percentná šanca. Podľa analytikov by to však znamenalo oveľa nižšiu hodnotu menového páru EUR/USD, kde by sme mohli riskovať prerazenie medziročných miním na úrovni 1,0340.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardina, NYTimes, Bloomberg

Facebook komentár