Francuzsko_poskytne_zdravotnickym_pracovnikom_zvysenie_platov_o_9_miliard

Francúzsko, podľa premiéra krajiny Jean Castexa poskytne zdravotníckym pracovníkom v celej krajine zvýšenie miezd o 9 miliárd dolárov, ako uznanie ich práce počas pandémie.

Castex, minister zdravotníctva Olivier Véran a zástupcovia odborových zväzov v priebehu tohto týždňa v Paríži podpísali dohodu.

V apríli francúzska vláda vyhlásila, že za liečbu pacientov Covid-19 vyplatí zdravotníckym pracovníkom bonus vo výške až 1 634 dolárov. Pracovníci nemocníc dostanú 544 dolárov a tí, ktorí pracujú priamo v oblastiach postihnutých koronavírusmi, dostanú 1634 dolárov.

Podľa nových opatrení dostanú zdravotnícki pracovníci, ktorí pochádzajú aj z iných oddelení tiež zvýšenie mzdy o 208 dolárov mesačne. Toto sa uskutoční v dvoch etapách – skupina dostane od septembra 2020 nárast mzdy vo výške 102 dolárov a ďalších 106 dolárov od marca 2021.

Francúzski zdravotnícki pracovníci v júni protestovali a požadovali lepšie pracovné podmienky. Ich demonštrácie vyvolali celonárodnú diskusiu ohľadom ich platových podmienok.

Aktivisti z ľavicovej skupiny Attac a Inter-Urgences, Asociácie zdravotníckeho personálu, 20. júna v rámci protestov v Paríži nastriekali červenú farbu na budovu francúzskeho ministerstva zdravotníctva.

Castex v tohto-týždňovom prejave poznamenal: „Nikto nemôže pochybovať o tom, že toto je historický okamih nášho systému zdravotnej starostlivosti.“ Dodal, že tento platový balík uznáva pracovníkov v „línii boja proti bezprecedentnej, trvalej a razatnej epidémii“.

„Predstavuje spôsob, ako dohnať roky oneskorenia, kedy každý z nás, vrátane možno aj mňa, má svoju časť zodpovednosti.”

Predseda vlády v príspevku na sociálnej sieti Twitter dodal, že francúzska vláda mala „jasný cieľ“ v poskytovaní „lepších pracovných podmienok vo všetkých zdravotníckych zariadeniach.“

Véran taktiež v ďalšom tweete vzdal hold pracovníkom, ktorí „bojovali za záchranu životov.“

Balíček pre zdravotníckych pracovníkov sa riadi prísľubom finančnej podpory francúzskej vlády vo výške 16,9 miliárd dolárov na podporu leteckého priemyslu v krajine a záchranným rozpočtom vo výške 8,8 miliárd dolárov pre spoločnosti, ktoré pôsobia v automobilovom priemysle.

V júni sa po prvý raz od februára podarilo zvýšiť francúzskej ekonomike v objeme 3 biliónov dolárov, keďže došlo k zmierneniu obmedzení koronavírusu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár