Ceny_zlata_sa_takmer_pre_kazdeho_stali_prilis_drahe_2016

Rast cien zlata počas tohto roka viedol k tomu, že tento cenný kov sa pre kupujúcich po celom svete stal menej atraktívnym.

Podľa štvrťročnej správy od Svetovej Rady pre Zlato, zverejnenej v utorok: “Celosvetový dopyt po zlate v 3. štvrťroku medziročne poklesol o 10%, na 993 ton.

Dopyt po šperkoch upadol v takmer každej časti spotrebiteľského trhu, ktoré rada sleduje, keďže v treťom štvrťroku bol zaznamenaný medziročný pokles o 21% na 493 ton. Pokles bol najväčším za posledné dva roky.

Medzitým, Irán, Pakistan, Srí Lanka a Španielsko boli jedinými krajinami, kde nákupy rástli.

Dopyt z Indie, ktorá predstavuje polovicu celosvetového dopytu spotrebiteľov, po Číne, pokračoval aj v treťom štvrťroku v poklese, kde medziročne bol o 30% nižším. Simona Gambariniová zo spoločnosti Capital Economics poznamenala: “Na rozdiel od vyšších cien zlata, prísnejšej regulácie a nižší disponibilný príjem vo vidieckych oblastiach dopyt po kove tejto krajiny oslabil.”

Podľa Gambariniovej avšak, pokles cien zlata v októbri pravdepodobne povzbudil väčší nákup do obdobia svadobnej a festivalovej sezóny.

Rastúce ceny zlata taktiež vyzvali niektorí majiteľov zozbierať časť ziskov a zvýšili ich objemy držania pre recykláciu. Objemy recyklovaného zlata v treťom štvrťroku, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vyskočil o 30% na 341 ton.

Súvisiace:
Najväčší producenti zlata na svete
Zlato je oveľa viacej ako len „obľúbený kameň“

Na rozdiel od maloodberateľov, však, investori aj naďalej kupujú zlato, ako formu bezpečného útočiska spomedzi aktív, keďže svet je obklopený politickou neistotou.

Gambariniová v poznámke nakoniec uviedla: “Pokles spotreby šperkov a nákupov centrálnych bánk je trochu znepokojujúci, ale dočasné faktory zohrali svoju úlohu,” … “Naša cieľová cena zlata na koniec roka 2016 je na úrovni 1300 dolárov za uncu, ale s ďalším rastom v prípade Trumpovho víťazstva.”

Ceny zlata v roku 2016 v tomto roku získali 18% a na konci včerajšieho obchodného dňa sa obchodovali v blízkosti 1 276,55 dolárov. Avšak dnes ceny zlata razantne rastú.

Graf cien zlata v poslednom roku:
Ceny_zlata_sa_takmer_pre_kazdeho_stali_prilis_drahe_2016_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Reuters

Facebook komentár