Cena_zlata_by_sa_v_roku_2020_mohla_dostat_na_$2000_Analytik

Podľa Davida Rocheho, ktorý je prezidentom a analytikom v spoločnosti Independent Strategy by ceny zlata mohla v roku 2020 prudko stúpnuť až na 2 000 dolárov za uncu.

Cena zlata s okamžitým dodaním sa v súčasnosti pohybuje okolo 1 500 dolárov za uncu.

Roche vo štvrtok pre agentúru CNBC poznamenal: ″Všetko nasvedčuje tomu, že príčinou hanobenia fiat mien centrálnymi bankármi, ktoré sa bude zhoršovať – budú ľudia hľadať alternatívnu menu.”

Roche ďalej uviedol: “Zlato je dobrá alternatívna mena, pretože je bezpečná a jej vlastníctvo v porovnaní s platením záporných úrokov z vkladov nič nestojí.”

Výsledkom bude, že ceny zlata sa pravdepodobne pred koncom tohto roka dotknú 1600 dolárov, než sa budúci rok posunú vyššie na 2 000 dolárov.

Pripomienky Rocheho prichádzajú uprostred politických krokov od hlavných centrálnych bankách, realizovaných v poslednom mesiaci.

Federálny rezervný systém USA v septembri znížil referenčnú úrokovú sadzbu pre jednodňové pôžičky na cieľové rozpätie 1,75% až 2% . Európska centrálna banka taktiež znížila svoju hlavnú úrokovú sadzbu vkladov na rekordne nízku úroveň 0,5% a začala nový rozsiahly program nákupov.

V Japonsku, kde je cieľ krátkodobých úrokových mier už v zápornom pásme, Centrálne Banka v októbri naznačila možnosť ďalšieho zmiernenia.

Guvernér centrálnej banky Haruhiko Kuroda na tlačovej konferencii po septembrovom vyhlásení politiky Centrálnej banky Japonska uviedol: „Radšej konáme vzhľadom na zvyšujúce sa globálne riziká. Na budúci mesiac dôkladne preskúmame ekonomický a cenový vývoj, aby sme sa rozhodli, či má prísť k zmierneniu menovej politiky.“

Roche uviedol, že centrálne banky sa aktuálne „celkom oprávnene obávajú“ ďalšieho poklesu po tom, čo nedosiahli svoje inflačné ciele.

Namiesto toho, aby povedali dosť, centrálne banky podľa Rocheho uvádzajú: „Áno, musíme minúť veľký objem fiškálnych peňazí, ale mimochodom, my Vám môžeme pomôcť. Takže vláda v skutočnosti bude môcť míňa a peniaze mi im môžeme dodať.“

Roche ďalej uviedol: “A práve to zasahuje bankové zostatky na účtoch. To je v súčasnosti nový systém … myslím si, že presne to sa stane,” … “Preto kupujem zlato.”

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár