Velke_banky_pouzivaju_umelu_inteligenciu_aby_sa_vyhli_problemom

Podnikanie s nesprávnym typom klienta môže byť pre banky veľmi nákladné.

HSBC musela v roku 2012 zaplatiť 1,9 miliardy amerických dolárov za vysporiadanie obvinení, keďže medzinárodným drogovým kartelom umožnila realizovať cezhraničné transakcie v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. ING v septembri musela zaplatiť pokutu v hodnote 900 miliónov dolárov po tom, čo zločinci presunuli peniaze prostredníctvom jej účtov. A Danske Bank sa v posledných mesiacoch ocitla v centre škandálu s podozrivými ruskými fondmi.

Singapurský startup si myslí, že umelá inteligencia by mohla pomôcť finančným spoločnostiam vyhnúť sa takýmto problémom. Silent Eight poznamenal, že jeho technológia využíva umelú inteligenciu (AI) a strojové učenie na identifikáciu a zastavenie nelegálnych transakcií predtým, než sa stanú.

Spoločnosť riadi Martin Markiewicz. Tento vyškolený matematik založil Silent Eight, keď sa pred piatimi rokmi presťahoval z Poľska do juhovýchodnej Ázie.

Markiewicz tvrdí, že umelá inteligencia je lepšia ako metódy, ktoré banky v súčasnosti používajú. Často sa spoliehajú na personál, ktorý manuálne kontroluje zoznamy jednotlivcov a spoločností, ktorým hrozia sankcie alebo ktorí sú predmetom vyšetrovania.

Ďalej uviedol: “Celosvetové banky každým rokom kontrolujú milióny podozrivých transakcií, takže sa jedná o veľmi neefektívny spôsob, ako udržať nevhodných jednotlivcov mimo finančného systému,” … “S umelou inteligenciu, to môžu kontrolovať oveľa rýchlejšie a nie sú vystavení ľudským chybám.”

Softvér spoločnosti Silent Eight analyzuje transakcie jednotlivcov z čiernych listín, ako sú vládni činitelia Severnej Kórei, ktorí by sa mohli snažiť otvoriť si osobný účet alebo účet ich spoločností s väzbami na iránsku vládu a následne naň sa pokúsiť získať úver.

Markiewicz poznamenal: “Nikto nechce byť bankou, ktorá zabezpečuje financovanie jadrového programu Severnej Kórey.”

Systém Silent Eight funguje tak, že zhromažďuje a analyzuje údaje z tisícov dokumentov a iných zdrojov, čím sa stáva inteligentnejším a efektívnejším.

Startup pôvodne uvažoval o zriadení prevádzky v Londýne alebo Tokiu predtým, ako sa usídlil v Singapure. Markiewicz poznamenal, že tento mestský štát si vybrali pre jeho prívetivé podnikateľské prostredie, ako aj využitie anglického jazyka a dobrej povesti svojho finančného regulátora.

Banky sa zaujímajú o to, čo spoločnosť ponúka.

Standard Chartered v priebehu minulého roka oznámila, že nasadzuje technológiu Silent Eight, aby pomohla potenciálnym klientom získať upozornenia zo „sledovaných zoznamov“ kde sú umiestnení vysoko rizikový jednotlivci a spoločností.

Medzinárodná banka, ktorá sídli v Londýne, ale má veľké zameranie na Áziu, v roku 2012 zaplatila pokutu v hodnote viac ako 600 miliónov dolárov po tom, čo americké orgány zistili, že jedna z jej jednotiek porušila sankcie Iránu. Banka nedávno vyčlenila ďalších 900 miliónov dolárov na ďalšie potenciálne pokuty.

Hovorca spoločnosti Standard Chartered odmietol poskytnúť podrobnosti o tom, ako banka využíva technológiu Silent Eight.

Oversea-Chinese Banking Corporation, ktorá je veľkou singapurskou bankou taktiež využíva technológiu spoločnosti Silent Eight. Markiewicz poznamenal, že niekoľko ďalších finančných inštitúcií po celom svete túto technológiu skúšajú alebo sa o nej diskutuje.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár