Cina-nariaduje-uholnym-baniam-zvysit-produkciu-kvoli-nedostatku-elektriny

Čína nariadila svojim uhoľným baniam zvýšiť produkciu, v snahe zmierniť energetickú krízu, pretože krajina sa snaží dorovnať svoju potrebu elektrickej energie s úsilím okolo riešenia klimatickej krízy.

Úrady vo Vnútornom Mongolsku, druhej najväčšej čínskej provincii produkujúcej uhlie, požiadali 72 baní, aby zvýšili ťažbu o celkových 98,4 milióna metrických ton, ako vyplýva z článkov v Securities Times a China Securities Journal, s odvolaním sa na dokument Inner Mongolia Energy Administration.

Štátne médiá ďalej uviedli, že toto nariadenie, ktoré bolo schválené na konci tohto pracovného týždňa, vstúpilo okamžite do platnosti.

Podľa nedávnych vládnych informácií je tento údaj ekvivalentom zhruba 30% mesačnej čínskej ťažby uhlia. Energetické úrady Vnútorného Mongolska okamžite neodpovedali na žiadosti o vyjadrenia.

Nedostatok elektriny sa v posledných týždňoch rozšíril do 20 provincií, čo prinútilo vládu rozdeliť spotrebu elektriny počas špičky a niektoré továrne museli pristúpiť k pozastaveniu výroby. Tieto narušenia v minulom mesiaci vyústili do výrazného poklesu priemyselnej produkcie a mali vplyv na výhľad čínskej ekonomiky.

Správy ohľadom objednávok v rámci výroby v piatok vyvolali prepad cien uhlia. Futures na tepelné uhlie na komoditnej burze v meste Čeng-čou (Zhengzhou) kleslo až o 6,7%. Klesli aj akcie veľkých čínskych uhoľných baníkov a producentov energie. Akcie Yanzhou Coal Mining v Hongkongu klesli o 11%. Akcie spoločnosti China Resources Power prepadli o 12%.

Tieto správy prichádzajú len niekoľko dní potom, čo najvyššia čínska agentúra pre ekonomické plánovanie požiadala tri najväčšie provincie produkujúce uhlie v krajine – Vnútorné Mongolsko, Šen-si (Shanxi) – o dodanie 145 miliónov metrických ton uhlia vo štvrtom štvrťroku, za účelom „využitie uhlia na živobytie“. Podľa samostatných vyhlásení provinčných orgánov z minulého týždňa, tieto dodávky nie sú prerušené.

Tieto kroky zvýrazňujú výzvy, ktorým vládcovia v Pekingu čelia, keďže sa pokúšajú vyvážiť potrebu moci v krajine s úsilím prezidenta Si Ťin -pchinga o uhlíkovo neutrálnu Čínu do roku 2060.

Uhlie predstavuje hlavný čínsky zdroj energie, ktorý sa široko používa na vykurovanie, výrobu energie a výrobu ocele. V minulom roku tvorilo takmer 60% spotreby energie v krajine. Je to hlavný zdroj uhlíkových emisií v krajine.

Súvisiace: Energetická kríza už zasahuje aj továrne

Začiatkom tohto roka Čína zatvorila stovky uhoľných baní – alebo znížila produkciu vo fungujúcich – uprostred štátneho tlaku na zníženie emisií uhlíka. Rovnako sprísnila obmedzenia dovozu uhlia od svojho kľúčového dodávateľa – Austrálie, keďže sa stupňovalo politické napätie medzi týmito dvoma národmi.

V dôsledku toho sa ponuka uhlia prudko znížila, aj keď dopyt v dôsledku rastu priemyslu a extrémnym klimatických podmienkan rástol. To viedlo k tomu, že ceny uhlia dosiahli rekordné hodnoty a viedli k rozsiahlemu nedostatku energie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár