Kriza-je-uz-aj-v-oblasti-vyroby-papiera

Odborník z tohto odvetvia varoval, že papierenské závody v Británií by mohli byť nútené zatvoriť svoje haly, ak sa v blízkom období nepodarí vyriešiť kríza cien v oblasti plynu, čo má vplyv na energeticky náročné odvetvia.

Andrew Large, generálny riaditeľ Konfederácie papierenského priemyslu v nedávnom rozhovore sa vyjadroval na BBC 4 o prebiehajúcej kríze.

Nachádzal sa medzi zástupcami priemyslu vrátane ocele, chemikálií a keramiky, ktorý sa v priebehu minulého týždňa stretli s ministrom obchodu Británie – Kwasim Kwartengom, aby požadoval naliehavé opatrenia, keďže ceny zemného plynu od januára vzrástli až o 250%.

Súvisiace: Čína nariaďuje uhoľným baniam zvýšiť produkciu, kvôli nedostatku elektriny

Na otázku, aký by bol „scenár nočnej mory“, Large odpovedal, že to bude zahŕňať zastavenie závodov.

Uviedol: “Keď sme sa rozprávali s ministrom, vo všetkých sektoroch bolo veľmi, veľmi jasné, že existujú vážne riziká účinného zastavenia výroby, v dôsledku príliš vysokých nákladov na plyn.”

“Za týchto okolností bude vidno postupný vplyv na dodávateľské reťazce, a to naprieč výrobnými, spotrebiteľskými, maloobchodnými a inými výrobkami.”

“Riziká sú veľmi, veľmi reálne.”

Kwarteng sa tiež počas víkendu stal predmetom nevítaných titulkov týkajúcich sa jeho riešenia tejto záležitosti a toho, či ich vôbec konzultoval aj s ministerstvom financií.

Počas 11. októbra však premiér z Downing Street potvrdil, že predstavitelia ministerstva financií rokujú s ministerstvom obchodu ohľadom situácii.

Large uviedol, že zástupcovia priemyslu v priebehu minulého týždňa predložili tri návrhy.

Prvým je opatrenie na obmedzenie zvýšených nákladov počas zimných mesiacov, ktoré pokrýva ceny plynu, elektriny a uhlia, čo by malo v tomto časovom horizonte poskytnúť určitý priestor pre tzv. “dýchanie“ a zaistilo by, že tí, ktorí sú vystavení nákladom, budú môcť pokračovať v prevádzke.”

Druhým je pozrieť sa na náklady pre energeticky náročné priemyselné siete a v spolupráci s regulátorom Ofgem opakovať využitie sieťových zliav, ktoré sa ponúkajú v krajinách EÚ.

“A tretím je skutočne pozrieť sa na núdzové opatrenia v oblasti zemného plynu, aby sa na ustanovenia o prioritných lokalitách vzťahovali na viac podnikov – aby sme nečelili prerušovanej činnosti, ktoré môžu extrémne poškodiť ich závody a viesť k obrovským nákladom” pre opätovné spustenie.“

Large tiež poukázal na to, že firmy si to zatiaľ nedokázali zaistiť, len do veľmi obmedzeného rozsahu.

“Väčšina spoločností sa snaží zabezpečiť zaistenia, ale niektoré to pochopiteľne nestihli.” Problém je, že sa môžete zaistiť iba na základe svojich očakávaní dopytu. A za posledných 18 mesiacov bol dopyt neuveriteľne nestály, najmä z dôvodu obmedzení pre Covid a kvôli výzvam, ktorým ekonomiky na tomto základe čelili.“

Súvisiace: Energetická kríza už zasahuje aj továrne

Členovia Konfederácie papierenského priemyslu pokrývajú produkciu grafických papierov, ako napríklad novinový a časopisový papier, obaly a vlnité lepenky a ďalšie výrobky z papiera, ako sú papierové vreckovky a toaletné rolky.

V Británii existuje 47 papierní, ktoré celkovo zamestnávajú približne 62 000 ľudí a ich tržby dosahujú objem 12 miliárd libier.

Ročná výroba papiera a lepenky je zhruba na hodnote 3,9 milióna ton plus 5,3 milióna tisíc metrov štvorcových (ksm) vlnitej lepenky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: PrintWeek

Facebook komentár