Uložiska skvapalneného zemného plynu (LNG).

Uložiska skvapalneného zemného plynu (LNG).

Zima ešte ani neprišla, ale ceny plynu už v Európe a Ázii vystrelili na rekordné maximá z dôvodu obáv ohľadom dodávok, zatiaľ čo niekoľko dodávateľov energie v Británií čelilo bankrotu.

Analytici oslovený agentúrou CNBC poznamenali, že dodávky zemného plynu budú v nasledujúcich rokoch postupne rásť, kým v roku 2025 prejdú cez raketový nárast.

Analytici sa však rozchádzajú v názore, či dopyt bude v nasledujúcich rokoch naďalej prevyšovať ponuku.

Richard Gorry, výkonný riaditeľ spoločnosti JBC Energy Asia, poznamenal že súčasná plynová kríza sa pravdepodobne opäť zopakuje.

V polovici októbra poznamenal: „Bude to kríza, ktorá sa bude opakovať v priebehu nasledujúcich 3 alebo 4 rokov – jednoducho preto, že v tomto období neprichádza na trh veľa nových dodávok zemného plynu.“

Ďalej uviedol: „Do roku 2025 sa situácia môže zmeniť, ale myslím si, že určite máme pred sebou pár rokov, kedy sa budeme pozerať na vysoké ceny energií.“

Súvisiace: Európa sa v oblasti energií stala „rukojemníkom“ Ruska

Avšak James Whistler, ktorý je vedúcim v tíme analytikov pre oblasť energetických derivátov v lodiarskej firme Simpson Spence Young, povedal, že neočakáva, že ceny zostanú na vysokých úrovniach aj v aktuálnom zimnom období.

Počas včerajšieho rozhovoru poznamenal: „Pýtate sa, či sa sa najbližšie tri roky budeme nachádzať v energetickej kríze? Jednoznačne nie.“

Podľa jeho slov: “Toto je krátkodobá záležitosť. V marci alebo apríli budúceho roka uvidíme, že sa opäť začnú presadzovať oveľa rozumnejšie ceny.“

Smerovanie k čistej energii

Gorry v priebehu tohto týždňa poznamenal, že dopyt po plyne rastie „celkom rýchlo“, keďže sa krajiny pokúšajú prejsť od uhlia a ropy, k čistejším energiám. To podľa neho znamená, že svet nemá dostatok plynu a trh bude najbližšie tri roky vo veľmi napätej situácií.

Zemný plyn je menej znečisťujúci ako iné tradičné palivá.

Aj keď predpovedal, že súčasná kríza pominie vo februári alebo marci, situácia na trhu sa pravdepodobne opäť sprísni, keď sa bude blížiť budúco-ročná zimná sezóna a dopyt porastie.

Gavin Thompson, viceprezident pre energetiku v oblasti ázijsko-pacifického regiónu v spoločnosti Wood Mackenzie, poznamenal, že nedostatok plynu by nemal však viesť k ďalšej energetickej kríze, môže spôsobiť, že sa svet vráti opätovne vráti k uhliu a rope.

V snahe uspokojiť svoje potreby elektrickej energie, Británia v septembri opätovne spustila starú uhoľnú elektráreň.

Thompson očakáva, že zemný plyn bude „predstavovať“ dôležité miesto v postupnom prechode k čistejšiemu energetickému mixu. Povedal však, že producenti sa obávajú o dlhodobú budúcnosť plynu a v rámci dodávok môžu byť sektor jednoznačne nedostatočne podporovaný z pohľadu investícií.

Varoval, že ak producenti nevykonajú dostatočné investície, kupujúci sa môžu vrátiť späť k tradičným palivám.

Ďalej poznamenal: „Jedná sa o veľké riziko, pretože… spomalenie tempa energetického prechodu spôsobí, že splnenie cieľov do roku 2030, alebo do roku 2050, bude naozaj veľmi náročné.“

„Sútok faktorov“ v roku 2021

Iní analytici predpovedajú, že dodávka zemného plynu v nasledujúcich rokoch bude schopná uspokojiť dopyt.

Anthony Yuen, vedúci energetickej stratégie v spoločnosti Citi Research, povedal, že objemy v rámci dodávok plynu prechádzajú „zlepšovaním“ situácie. Poznamenal, že hlavné terminály na vývoz skvapalneného zemného plynu prídu spät a produkcia sa má zvýšiť ako v Európe, Rusku, tak aj v Číne.

Zariadenia na export skvapalneného zemného plynu (LNG) ochladzujú zemný plyn do kvapalného stavu, aby ho bolo možné prepravovať v lodiach, na miesta, ktoré nemôžu prijať plyn potrubím.

Tohtoročná kríza bola výsledkom „súhrnu faktorov“ – od nízkej výroby elektrickej energie v rámci pobrežia Latinskej Ameriky až po „veľmi silný“ dopyt po energii.

Súvisiace:
Uhlie je späť – pre súčasnosť!
Európa sa v oblasti energií stala „rukojemníkom“ Ruska

Povedal, že obdobie „naozaj vysokých cien“ by mohlo potenciálne spôsobiť spomalenie rastu dopytu a prísť s otázkou, kde by dopyt rástol dostatočne rýchlo na to, aby prekonal ponuku.

Napriek tomu úplne nevylúčil, že sa energetická kríza zopakuje.

Cez videohovor poznamenal: „Nikdy nehovor nikdy,“ … ″Čiastočne to závisí od počasia.” Ale keď zohľadníte množstvo faktorov ponuky a dopytu, situácia bude pravdepodobne oveľa lepšia.“

Yuen nakoniec poznamenal, že ceny po skončení tejto zimy budú pravdepodobne klesať a následne v roku 2025 klesnú „oveľa viac“, keď bude spustených niekoľko terminálov na export LNG.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár