Energeticke-firmy-prestavaju-prijimat-novych-zakaznikov

Skupina vedúcich britských dodávateľov plynu a energií prestala prijímať nových zákazníkov, v rámci dramatickej eskalácii energetickej krízy v krajine.

Britská vláda v utorok usporiadala mimoriadne stretnutie s viacerými dodávateľmi elektrickej energie a v neskorých popoludňajších hodinách Igloo, Green, Ampower, Utilita, NEO Energy a tie na svojich webových stránkach zverejnili oznámenia, že sú zatvorení novým kontraktom. O niekoľko hodín neskôr regulátor po piatich malých spoločnostiach požadoval splatné odvody, ktoré boli voči vláde po lehote splatnosti.

A ako ďalší znak napätia boli trom spoločnostiam – Delta, Ampower a Avro – vydané príkazy, že nedokázali predložiť dostatočné zabezpečenie ohľadom ich podnikateľskej činnosti. Spoločnosť Elexon, ktorá dorovnáva obchody a zaisťuje, aby výrobcovia a dodávatelia elektriny platili a dostávali správnu sumu, v neskorých včerajších hodín zverejnila vyhlásenia.

Niekoľko rivalov týchto spoločností už tento rok svoju činnosť skončilo, pretože ceny zemného plynu a elektriny sa vyšplhali do rekordných výšin, takže dodávatelia, ktorí predávali energiu za nižšie ceny, lákali nových zákazníkov, ale neboli schopní splniť svoje záväzky. Rastie riziko, že v najbližších mesiacoch sa stále viac maloobchodných predajcov s energiou dostane do platobnej neschopnosti, čo potenciálne spôsobí, že státisíce britských domácností si nebudú istí, kto im bude poskytovať teplo a svetlo práve v čase, kedy naplno prepukne zimné obdobie.

Súvisiace: Energetická kríza EU znervózňuje trhy. Rekordné ceny by mali pretrvávať

Niall Trimble, generálny riaditeľ konzultantačnej skupiny Energy Contract Co, poznamenal: “Veľký počet menších hráčov pravdepodobne zbankrotuje,” … “Ak ste plánovali nákup plynu za 50 pencí, ale nakoniec ho musíte nakupovať za 150 pencí, z finančného hľadiska je to pre vás pekelná rana.”

Kaskáda zlyhaní spoločností by umocnila ekonomické vplyvy energetickej krízy, pretože priemyselné odvetvia od výroby hnojív po spracovanie a distribúciu potravín už čelia turbulenciám, čo si vyžiadalo zásah štátu.

Po niekoľkých dňoch rozhovorov britská vláda v utorok dosiahla dohodu o obnovení tovární na výrobu hnojív, ktoré sa zavreli, pretože ich surovina na výrobu zemného plynu bola príliš nákladná. Tento krok viedol k nedostatku oxidu uhličitého – vedľajšieho produktu výrobného procesu, ktorý je pre potravinársky priemysel zásadný.

Zasiahnutý dodávatelia

Generálny riaditeľ spoločnosti Igloo Matt Clemow na webovej stránke spoločnosti, uviedol: “Rovnako ako niektorí naši konkurenti, rozhodli sme sa zatiaľ pozastaviť predajnú aktivitu,” … “S bezprecedentnými úrovňami veľkoobchodných cien sme urobili toto rozhodnutie, aby sa naše tímy mohli zamerať na tých zákazníkov, ktorým už v súčasnosti dodávame.”

Keďže vysoké ceny plynu a energií stláčajú všetkých dodávateľov, testuje sa obvyklý mechanizmus odovzdávania zákazníkov neúspešnej spoločnosti, do starostlivosti inej firmy. Vládou nariadený strop účtov za energie znamená, že nie je výhodné, aby sa väčšie spoločnosti zachraňovali.

Britský minister obchodu Kwasi Kwarteng varoval, že nasledujúce dni budú náročné, pretože kríza sa ešte viac prehlbuje. Vláda zvažuje podporu prechodu zákazníkov z neúspešných maloobchodníkov na iné dodávky tým, že spoločnostiam ponúkne pôžičky.

V pondelok sa British Gas – maloobchodná pobočka spoločnosti Centrica Plc – dohodla na prevzatí zákazníkov neúspešného dodávateľa People’s Energy, ktorý obsluhoval približne 350 000 domácich zákazníkov a 500 spoločností.

Kwarteng a Jonathan Brearley, ktorý je generálnym riaditeľom regulátora trhu s plynom a energiou Ofgem, sa v utorok stretli po niekoľkých dňoch núdzových rozhovorov s väčšími skupinami so skupinou malých dodávateľov energie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialPost

Facebook komentár