Cinsky_akciovy_trh_dosiahol_najlepsi_den_za_viac_ako_3_roky

Čínske akcie v Šanghaji dosiahli svoj najlepší deň za viac ako tri roky po tom, čo komentáre vedúcich predstaviteľov Číny a Spojených štátov priviedli investorov na trh.

Porovnávací akciový index Shanghai Composite v pondelok vyskočil o 5,6%, čo je najväčší denný percentuálny nárast od júla 2015 (podľa agentúry Reuters). To ho dostalo do býčieho trhu, ktorý je definovaný ako nárast o najmenej o 20% z najnovších miním.

Časť z optimizmu pochádza od amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý oznámil, že odloží značný nárast ciel na čínsky vývoz, aby poskytol obom krajinám viac času na dosiahnutie obchodnej dohody. Trump na sociálnej sieti Twitter uviedol, že obchodní vyjednávači dosiahli “podstatný pokrok” a že sa s čínskym prezidentom Xi Jinpingom pre “uzavretie dohody” stretne, ak rozhovory budú pokračovať.

Xi k prudkému rastu akciových trhov tiež prispel z dôvodu svojich komentárov počas víkendu, kde požadoval rozvoj čínskeho finančného priemyslu, čo investori interpretovali ako povzbudenie na presun peňazí do sektora.

Súvisiace: Propaganda komunistickej strany Číny? Cez aplikáciu

Čínske akcie v priebehu minulého roka čelili obavám z ekonomického spomalenia krajiny a obchodnej vojny so Spojenými štátmi. Na začiatku roka 2019 sa im začalo mierne dariť, čiastočne kvôli rastúcim nádejám na ukončenie škodlivých nepriateľských akcií medzi najväčšími dvoma ekonomikami sveta.

“Dnes v regióne môžeme vidieť kolektívnu povzbudenie na úľavu,” uviedol Jeffrey Halley, analytik online brokerskej skupiny Oanda v Singapure, vrámci pondelkového komentáru k trhom, ktorý odkazoval na odloženie zvýšenia ciel v USA. Poznamenal, že ďalšie ázijské ekonomiky sú “úzko spojené s bohatstvom Číny, čiže bolo vidno optimizmus v celom regióne.”

Akciové indexy v Tokiu a Hongkongu zaznamenali mierne zisky, pod 1%. Avšak úzko sledovaný index CSI 300, ktorý sleduje akcie v Šanghaji a Šen-čene vzrástol o 6%. Taktiež sa dostal do býčieho územia. Hlavné indexy Číny sa vlani dostali do medvedích trhov, čo je pokles najmenej o 20%, oproti nedávnemu vrcholu.

Hao Hong, ktorý je vedúcim stratégií v brokerskej spoločnosti BOCOM International poznamenal, že veľkým ziskom v dnešnom dni pomohli vyjadreniam prezidenta Xi s ohľadom na finančný priemysel Číny.

V poznámkach na hlavnom stretnutí vedúcich predstaviteľov, o ktorom informovali štátne médiá počas víkendu, Xi uviedol, že Čína by mala posilniť schopnosť finančného sektora slúžiť reálnej ekonomike. Podľa správy oficiálnej tlačovej agentúry Xinhua uviedol, že “to zahŕňa potrebu k vytvoreniu štandardnému, transparentnému, otvorenému, dynamickému a odolnému kapitálovému trhu.“

Napriek širokej povahy pripomienok prezidenta Xi, ich čínski investori považovali za znamenie, kedy by na finančné trhy v krajine mali prúdiť peniaze.

Finančné akciové spoločnosti v pondelok viedli zisky v Šanghaji. Akcie v niekoľkých významných brokerských spoločnostiach, vrátane spoločnosti Citic Securities a spoločnosti China Galaxy Securities, dosiahli zisky na hodnote 10%.

Obchodné napätie pretrváva

Analytici varovali, že aj napriek povzbudivým signálom z obchodných rozhovorov medzi Čínou a Spojenými štátmi veľa rizík ostáva.

Obe krajiny v júli začali uvaľovať rozsiahle nové sadzby na obrovské objemy vývozu navzájom, čo znepokojuje investorov a mohlo by to viesť k narušeniu operácií spoločností po celom svete.

Americká vláda predtým sľúbila navýšenie sadzieb na čínsky tovar v hodnote 200 miliárd dolárov z 10% na 25%, počas 2. marca, ak by obe strany predtým neboli schopné dosiahnuť dohodu.

Louis Kuijs, ktorý má na starosti ekonomiky Ázie vo výskumnej spoločnosti Oxford Economics v dnešnej poznámku pre klientov uviedol: “Pozastavenie ciel a zvýšená pravdepodobnosť trvalejšej dohody by mali byť pozitívne pre medzinárodný obchod a podnikanie v oboch krajinách, ako aj celosvetovom hospodárstve.”

Trump však nešpecifikoval, aký by mohol byť nový termín na zvýšenie sadzieb alebo kedy by sa mal pravdepodobne stretnúť s prezidentom Číny. Poznamenal, že stretnutie sa uskutoční v jeho stredisku Mar-a-Lago na Floride.

Súvisiace: Výkonnosť čínskych trhov v roku 2018 bola najhoršia za 10 rokov

Kuijs a ďalší analytici varovali, že investori by sa nemali nechali uniesť, poukazujúc na výzvy, ktorým čelia Peking a Washington pri dosahovaní dohody o zložitých otázkach vrátane priemyselnej politiky Číny, ochrany duševného vlastníctva a transferu technológií.

Kuijs ďalej uviedol: “To jednoznačne nepredstavuje koniec rokovaní, nieto samotného základného napätia medzi týmito dvoma krajinami.”

Dodal: “Neočakávame, že existujúce tarify budú čoskoro zredukované,” … “Nie je tiež jasné, či v oblasti technológií alebo zmeny v postojoch voči spoločnosti Huawei dôjde k významnému zníženiu ďalších obmedzení USA.”

Americká vláda sa snaží presvedčiť spojencov, aby čínsku technologickú spoločnosť Huawei vyčlenili zo stavby super-rýchlej bezdrôtovej siete 5G, pričom citovali obavy o bezpečnosť. Americkí prokurátori tiež obvinili Huawei z trestného činu, vrátane krádeže obchodného tajomstva a daňových únikov. Spoločnosť všetky obvinenia popiera.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár