JP Morgan z 31. mája 1933, vo Washingtone

Kým pozornosť je zameraná na Grécku, Čína má vážne problémy z prepadom trhov.

Potom, čo predtým v roku 2015 na základe deregulácie zažíval explozívny rast, čínsky akciový index Shanghai Composite zo svojich maxím, dosiahnutých na začiatku júna sa zrútil až o bláznivý 29%. Ostatné akciové trhy Číny majú za sebou podobné stŕme prepady.

Agentúra Bloomberg pripomína, že kríza úzko zrkadlí podobný prepad na Wall Street v roku 1929, ktorý v roku 1930 viedol k Veľkej hospodárskej kríze USA.

Súvisiace: Už aj čínski poľnohospodári investujú väčšinu svojich úspor do akciového trhu

Čínska vláda v súčasnosti taktiež používa rovnakú taktiku, aká bola realizovaná na Wall Street k tomu, aby sa pokúsili pozdvihnúť trhy.

Počas víkendu naväčšie brokerské spoločnosti v Číne sľúbili, že kolektívne kúpia akcie v hodnote 120 miliárd čínskych juanov (19,3 miliárd amerických dolárov), čo by malo pomôcť ustáliť situáciu na trhu, za podpory Čínskej Centrálnej Banky.

Centrálna banka sa tak fakticky stáva kupujúcim poslednej inštancie, keďže bude tlačiť peniaze na nákup akcií a bude chcieť podoprieť ceny.

Súvisiace:
Ďalšia veľká bublina: Dlhopisy, Startupy, Čína, Umenie, Nehnuteľnosti?
Čína vytvorila obrí investičný fond zlata, aby rozšírila svoj vplyv na trhoch

V roku 1929, banky na Wall Street urobil niečo podobné. JPMorgan a niekoľko ďalších špičkových finančných inštitúcií sa dohodlo na zdieľaní zdrojov a skupovali akcie po rozsiahlom prepade. Stalo sa tak presne po poklese amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average o zhruba 30%.

Úsilie bankového systému USA malo len mierny vplyv na akciové indexy a Amerika sa nakoniec ponorila do Veľkej depresie.

Je príliš skoro na to povedať, či posledný krok Číny bude fungovať, aj napriek naliehaniu štátnych médií. Zatiaľ sa nepodarilo obmedziť obrovskú volatilitu, ktorá v poslednej dobe trápi čínske akciové trhy. Čínsky akciový index Shanghai Composite po tomto oznámení otvoril vo viac ako 7% zisku a nakoniec vkĺzlol späť do červených čísel predtým, než skončí deň v pluse 2,4%.

Zdroj: Bloomberg, Wall Street Journal

Facebook komentár